Düz bir karın için Abdominoplasti

Karın estetiğini kimler, ne zaman yaptırabilir? Estetik sonrası nelere dikkat edilmeli? Merak ettiğiniz soruların yanıtları bu yazıda…

Karın estetiği olarak bilinen Abdominoplasti, karın bölgesinin kas, cilt ve yağlardan oluşan tüm yapısının düzeltilmesi, toparlanması anlamına geliyor. Özellikle sık doğum yapmış, karnı çatlamış veya sarkmış kadınlara uygulanıyor. Aşırı kiloluyken ani kilo veren erkekler için de tercih edilebiliyor. Karın estetiğine ek olarak karın ve bel bölgesine liposuction (yağ alma) işlemi uygulanarak bel inceltilip karın şekillendirilebiliyor. Karın estetiğiyle beraber bacak içlerinde de sarkma görülebiliyor. Bu bölgelere izler bacak içinde kalacak şekilde germe operasyonu yapılıyor. 

Deforme olmuş karın nasıl düzeliyor?
Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin şöyle yanıt veriyor: “Doğum yaptıktan sonra cilt elastikiyetini kaybediyor ve sarkıyor. Hamilelik esnasında alınacak bazı önlemlerle bu durum azaltılabiliyor ya da bazı özel cilt kremleri ile cilt elastikiyeti artırılabiliyor. Bu deformite egzersiz yapma, yüzme, dengeli beslenme ve hamilelik pilatesi gibi aktiviteler ile önlenip azaltılabiliyor.”

Ameliyatın gerekli olduğu durumlar var mı?
Özellikle cilt çatlakları oluştuktan sonra bunları ameliyatsız önlemek mümkün değilken ameliyat ile çatlakları azaltabilmek mümkün olabiliyor. Operasyon üç-dört saat sürüyor; karın kasları tamir edilip doğum öncesi görünüm ve anatomi sağlanması hedefleniyor. Bel bölgesinin inceltilmesi, fazla yağ ve cilt yapısının çıkartılması ile izler bikini bölgesine kadar saklanıyor. Karın estetiği yapılırken göğüs altında ve pubis üstünde birikmiş yağlar da alınıyor, bu bölgelerin estetiği bir bütün olarak düşünülüyor.

Dikkat edilmesi gerekenler
Operasyon esnasında alınacak yağ dokusunun üç kiloyu geçmemesi gerekiyor. Karın estetiğinden sonra tekrar doğum yapılabiliyor fakat tercihen üzerinden bir sene geçmesi isteniyor. Özellikle doğum sonrasında yaşanılan pişik ve mantar enfeksiyonları kadınlarda büyük bir sıkıntıya ve mutsuzluğa yol açıyor. Bu nedenle bu kişilere de sonrasında karın estetiği önerilmiyor.

Karın estetiği sonrasında en az iki ay kadar kesinlikle ağır bir şey kaldırılmamalı ve ağır sporlar yapılmamalı. Karnın düzelmesi için en az üç hafta özel bir korse kullanılmalı. Bu süreden sonra istenilen sporlar yapılabiliyor. 

Formsanté Dergisi Mart 2013 Sayısı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + twenty =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: