Doğal Meme Estetiği

Plastik ve estetik cerrahide geliştirdiği tekniklerle dünyada adından sıkça söz ettiren Dr. Tunç Tiryaki özellikle kök hücre tedavileri , endolift gibi askılama yöntemleri ile ilgili dünyanın çeşitli ülkelerinde konferanslar veriyor. Estetikte en önemlisinin doktor seçimi ve doğru yöntem olduğunu savunan Tiryaki ile keyifli bir söyleşi yaptık.

Herkes silikon ile meme büyütmeyi az çok biliyor ancak ama meme büyütmede en son yenilikler nelerdir? Biraz bahsedebilir misiniz bize?

Meme büyütmenin iki sebebi var. Biri memenin doğuştan küçük olması diğeri ise hamilelik sonrası memenin küçülmesi. Her ikisinde de yapılması gereken o bölgeye ekstra dolgu yerleştirmek. Bunun da şu anda kabul edilen iki yöntemi var. İlki; hazır dolgular yani silikonlar. Bu yöntemle ilgili eskiden insanların çok korkuları vardı.Ancak teknoloji öyle bir yere geldi ki, kullandığımız implantları hayat boyu kullanılabiliyorsunuz. Hamile kaldığınızda çıkarmanıza gerek yok ve kesinlikle sarkmaya neden olmuyorlar.Bu dolgular Madonna’nın da kullandığı “life time” adı verilen silikonlardır ve hayat boyu herhangi bir şikayetiniz olmadan rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Amelayat süresi de değişti sanırım…

Ameliyat artık 40 dakika süren bir işlem haline geldi. Ertesi günü duşunuzu alıyor ve işinize gidebiliyorsunuz. Rusya’dan gelen hastalarımız bu ameliyat için sadece 3 gün kalıyorlar Türkiye’de. Çok hızlı ve çok basitleşen bu ameliyat en sevdiğimiz yöntem. Bu yöntem ile memeye istediğiniz şekli verebiliyorsunuz. İmplantlar damla şeklinde oldukları için, eskisi gibi görünüşünden ya da dokunarak dahi silikonlu olduğunu anlama ihtimaliniz yok.

Yine de bazı problemler oluşabiliyor mu ?

Hem doğallık anlamında bütün problemler bitti, hem çıkarmak çıkarmamak gibi problemler bitti aslında. Çıkartıldığında eğer çok büyük bir implant koyulmuş ise memeyi toparlamak gerekebiliyor. Ama hamilelikte ve emzirme esnasında çıkarmaya gerek yok. Göğüsler zaten sonrasında hızla toparlanıyor.

İNANÇLARI GEREĞİ SİLİKON TERCİH ETMEYENLERE MÜJDE!

Diğer yöntemden bahsedebilir miyiz?

Altın standart silikon tabiî ki .Ama bazı hastalarda silikon kullanamıyorsunuz yada hasta bunu inançları yada yaşam tercihleri nedeniyle istemiyor olabilir. Hafif bir sarkıklık varsa, ve vücudunun başka bölgelerinde yağ problemi varsa daha yeni bir teknoloji kullanabiliyoruz artık.Hastanın kendi yağ dokusu ile memeyi büyütebiliyoruz. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş oluyoruz.Hem istemediğiniz bölgelerdeki yağlardan kurtuluyorsunuz, hem de kendi yağ dokunuz ile harika bir memeye sahip oluyorsunuz.

Bu yöntem başka hangi operasyonlarda kullanılıyor ?

Her bölgede kullanabilirsiniz.Poponun kaldırılmasında, yüzde ve göğüslerde rahatlıkla kullanılabiliyor.

Yağ dokusu enjeksiyonu ile meme büyütmenin avantaj ve dezavantajlarını sıralarsak…

Yağı iğneler ile alıyorsunuz ve yine iğneler ile göğse enjekte ediyorsunuz bu yüzden ameliyat fobisi olanlar için ideal bir yöntem. İnançları dolayısıyla yada vücudunda yabancı bir cisim istemeyen hastalar içinde çok avantajlı. Doğallık arayanlar için öneriyoruz özellikle. Ne kadar kilo alırsanız yada verirseniz göğüsleriniz de sizinle birlikte zayıflıyor ya da şişmanlıyor. Çünkü sizin dokunuz. Ancak hasta belli bir miktardan daha fazla büyüme istiyorsa bu mümkün değil .Çünkü enjekte edilen yağın yarısı kaldığı için hastaya yeteri kadar büyük bir meme sağlayamıyoruz.Örneğin silikonda 250’lik bir implant koyduğumuzda bu şekli ile ömür boyu sizinle kalıyor. Ancak yağ enjekte ederken maksimum 300 gr. yağ koyabiliyoruz ve bunun da yarısı kalıyor. 150 gr. da en küçük silikondan da daha küçük boyutta. Hafif göğsü olan ve bir kat büyümesini isteyen, şekil problemi olmayan hastalar uygun hasta profili. Tabii vücudunun başka bölgesinde yağ problemi olmalı. Çünkü şimdilik hastanın kendi yağı ile bu işlemi yapabiliyoruz.

Meme kanseri nedeniyle memesini kaybedenler için bu yöntemi kullanabiliyor musunuz?

Kendi yağ dokusunu enjekte ettiğimiz yöntem, meme kanseri hastaları için en ideal yöntem. Eskiden hastanın koltuk altından, karnından keserek aldığımız yağ ile yaptığımız büyük ameliyatları kolaylaştıran bir yöntem bu. Meme kanseri nedeniyle hasta memesini kaybetmiş ise, bir saatte hastanın kendi yağını enjekte ediyor ve sağlıklı bir doku elde ediyoruz. Ve dilerse sonrasında silikon yaptırabiliyor.Eskiden silikonu meme kanseri hastaları için kullanamıyorduk. Çünkü kanser nedeniyle alınmış bir dokunun üstüne silikonu yerleştiremiyorduk. Bu yöntem sayesinde dokuyu yeniliyor ve dilerlerse silikon da yerleştiriyoruz.

Peki dünyada durum nedir? Türkiye estetikte hangi noktada?

Dünyada göğüs ameliyatlarını sırayla Fransa, İtalya, Türkiye ve İsrail tercih ediyor. Daha çok Akdeniz ülkeleri. Yayınlanan yayınlar, kalite ameliyat sayısı açısından Türkiye estetik açısından, dünyanın ilk 5 ülkesinden biri konumunda. Uluslararası dergilerin birinde, 3 tane Türk editörümüz var. Bunlardan biri benim, diğerleri ise; Nazım Çerkeş ve Onur Erol. Çeşitli ülkelerden gelen yayınları bizler seçiyoruz. Dünya Estetik Kongresi’ne en çok gönderilen çalışmalar içerisinden Amerika’dan sonra Türkiye var. Ve bu çalışmalardan biri dünyanın en iyi çalışmalarından biri seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: