Diş estetiği yüzdeki sert görünümü yumuşatabilir

Geliştirdiği gülüş tasarımı ile tanınan Galip Gürel: Yeni teknolojilerle dişleri hiç kesmeden, takma tırnak gibi yapıştırılan porselenlerle estetik diş çözümü üretmek mümkün!

Estetik diş hekimliği denilince akla gelen ilk isimlerden olan diş hekimi Galip Gürel sorularımızı yanıtladı…

11 yıl önce yazdığınız kitabınız neden hâlâ yurt dışında ders kitabı olarak okutuluyor?
2003 senesinde basılan kitabın üstünden 11 sene geçmiş olmasına rağmen hâlâ çok satanlar arasında olması ve toplamda 12 dile çevrilip üniversitelerde zorunlu ders kitabı olarak okutulması benim için en büyük ödüldür. Diş hekimliğine kazandırdığım gülüş tasarımı ve daha birçok tekniğin dünyadaki tüm diş hekimleri tarafından kullanılıyor olması çok gurur verici.

İlk defa gördüğünüz birinin ağzında neye bakarsınız?
Her şeye. Bence insanların enerjileri çok önemli. Herkes tek tek detaylara bakıyor. Bence iş o değil. İş, sizin enerjinizde. Sizin enerjiniz, sizin yüzünüzle ifade etmek istediklerinizdir. Yapacağınız güzel bir gülüş tasarımı bunun bir parçası olmalı. Dolayısıyla ben birine baktığımda bir bütün olarak algılamak istiyorum.

Sert mizaçlı bir iş adamına ya da çok az gülen birine öyle bir diş yapıyorsunuz ki o bile inanamıyor… Böyle durumlar olabiliyor mu?
Var. Biz sadece 10 tane diş yaparak insanları güldürme ya da güldürmeme yetisine sahip değiliz. Ama pozisyonundan dolayı sert mizaçlı adam maskesini takmış çok ciddi, çok ağır duran birinin içindeki çocuğu yakalarsanız, işte o zaman çok büyük bir başarı geliyor.

KANSER TEŞHİSİ KOYDUĞUM OLDU
Daha teşhisi konmamış kanser veya tiroid gibi hastalıkları bir kişinin ağzına bakarak daha teşhisi konulmadan anladığınız bir durum oldu mu?
Tabii ki. Ağız mukozası ya da bizim aldığımız 3 boyutlu CT’ler özellikle bizim bölgemizdeki bazı kanserojen oluşumların ilk ipuçlarını verir. Benim meslek hayatımda yedi-sekiz tane böyle teşhisim olmuştur.

Özgüveni olmayan insanlar ağızlarını kapatarak gülerler ya da fotoğraflarda dişler hep kapalıdır. Sizce ağızda tıbbi açıdan hiçbir sorun yokken estetik yaptırmak doğru bir yaklaşım mı? Siz yapar mısınız?
Yaptığımız çalışma bir bütün, hastanın ruhsal durumu da önemli. Bazı hastalar dişlerinin görünüşünden dolayı kendini dış dünyaya kapatıyor. Yeni gelişen teknolojilerle hiçbir problemi olmayan dişleri hiç kesmeden, takma tırnak gibi yapıştırılan porselenlerle bu problemi çözebiliyorsunuz. Benim estetik bir yaklaşımdaki olmazsa olmazım; mutlak suretle hastanın sağlıklı dokusunun zarar görmemesi.

Tıptaki ‘Önce zarar verme’ felsefesini dişte de kesinlikle estetik için heba etmem mi diyorsunuz?
‘Dişim çarpık, bunu nasıl düzelteceksiniz?’ diyorsanız; çok basit; hastaya tel takılıyor. Tel takmak, 10-15 sene öncesine kadar sadece çocuklara yönelik bir uygulamaydı. Ama artık uygulamaların yüzde 60’a yakını erişkinlere yapılıyor.

TAKINTILI HASTAYI KABUL ETMEM
Eskiden uygulanmamasının sebebi neydi, şimdi neden bu kadar uygulanıyor?
Çünkü kimse bunu düşünememişti. Bunun çocukken yapılması en ideali. Ben hiç kimseye 40 yaşına kadar bekleyin demiyorum. Ama eğer o vakti o veya bu sebepten atlamışlarsa; 50 yaşındaki birine bile tel takılabilir.

Yüze estetik yapıldığı belli olmamalı, doğal olmalıdır. Diş hekimliğinde de bu kural geçerli mi?
‘Ben dünyanın en beyaz dişini istiyorum’ diyen takıntılı bir hasta gelmedikçe, buradan en doğal halleriyle çıkabilirler. Zaten öyle hastaları kabul etmiyoruz. Sonuçta bu sizin imzanız olarak dışarı çıkıyor. ‘Bu dişi kim yaptı?’ diye sorulduğunda benim ismimi veriyorlar. Dolayısıyla böyle bir şeyi yapmamaya özen gösteriyoruz. Bana göre bir dişin dizaynının modası falan yok. Herkesin kendi yapısı, aurası var. Bunu yansıtabilecek şekilde bir dizayn yapmanız lazım. Biz bunun için ciddi çok çok vakit harcıyoruz. Çok da ciddiye alıyoruz. Hastalar bunu ne kadar ciddiye alıyor, bilmiyoruz. Ama çoğu kişi için o da diş, bu da diş. Ama özen gösterip yaptığınız iş ortaya çıkınca sonuçlar çok daha farklı oluyor.

GELİŞTİRDİĞİM YÖNTEMLERİ SÜREKLİ PAYLAŞMAM BU ÖDÜLÜ GETİRDİ
New York Üniversitesi tarafından iki senede bir dünyanın en iyi estetik diş hekimlerine verilen ‘The Smigel’ ödülü, ilk kez bir Türk diş hekimine verildi. Bu başarının sırrı nedir?
Ödül verilirken kimsenin kara kaşına, kara gözüne bakılmıyor. Bunun arkasında kocaman bir birikim var. Benim hiçbir zaman amacım böyle bir ödül almak değildi; sadece kendimi geliştirmek ve yapabileceğimin en iyisini yapmak ve meslekte çok iyi bir yere gelebilmekti. İşini çok sevmek, disiplin, çok çalışmak, ileriyi görmek bunların olmazsa olmazları. Ama diğer taraftan da bence bu başarının en büyük unsuru; benim bildiğim ve geliştirdiğim yöntemlerimi herkesle paylaşma istediğimdi. Yani ben hiçbir zaman burada geliştirdiğimiz teknikleri kendimize tutup ‘Biz yapalım, yanımızda kimse olmasın, kimse bilmesin, kimse bize yaklaşmasın’ demedim.

EN ÖNEMLİSİ HASTANIN REFERANSI
İnsanlar diş hekimi seçerken neye dikkat etmeli?
Bence en güzel şey; tedavi ettiğiniz, yaptığınız protezi 15-20 sene ağızlarında sorunsuz taşıyan insanların sizi referans olarak göstermesidir. Yoksa tabelaya veya gazetede çıkan üç-beş röportaja bakıp seçim yapmak bence çok doğru değil. Bu, geceden gündüze değil, senelerin birikimiyle olan bir şey. Siz hastanızı koşulsuz mutlu ederek ofisinizden yollamayı prensip kabul ederseniz; o zaman o taşlar birbiri üzerine gelip yıkılmaz, bir kale halini alır. Tabii ki ofisin hijyeni vb. çok önemli ama tabii bunlar siz hekime gittikten sonra göreceğiniz şeyler.

BENİM AĞZIMDA DA PORSELEN DİŞLER VAR
Biz sağlığımızı, dişlerimizi korumayı pek bilmiyoruz ve son aşamada artık dişlerimiz dökülürken hekime gidiyoruz. Bunun için ne önerirsiniz?
Bence estetik diş hekimliği kavramının bu yönde de pozitif bir katkısı oldu. Çünkü insanlar ‘Benim dişlerim daha güzel olabilir mi?’ diye geldiklerinde daha ağrımaya başlamamış dişlerdeki problemleri de görüyorsunuz. Dolayısıyla o hasta estetik yaptırmasa bile, yapılması acil olan kısımların tedavisi hemen yapılıyor.

Siz dişlerinize nasıl bakıyorsunuz, yaptığınız özel bir şey var mı?
Herkesin bakması gerektiği kadar bakıyorum. Benim de ağzımda dolgular var, porselen dişler var. Sorunlu dişlerinizin tedavisi doğru şekilde yapılırsa, normal bir insanın bakması gerektiği kadar dişlerinize bakarsanız gayet sorunsuz şekilde yaşarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: