Çocukları olumsuz etkileyen estetik sorunlar..

Günümüz çocukları artık daha ilkokul yıllarında beğenilmek ve anlaşılmak duygusu ile tanışıyorlar. Bu sebeple çocukların kendine güvenini yitirmemeleri için onların bu duygularının yitirilmesine yol açan sorununun ortadan kaldırılması gerekiyor.

 Hafif duyma kayıplarına dikkat etmek gerek çünkü ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara neden oluyor.

Çocukların hayatta başarısız olmasının sebeplerden biri de onların psikolojisinin bozulmasına neden olan sağlık sorunlarıdır. Uzmanlar işitme kaybı olan görsel yönden burnunu veya kulağını beğenmeyen çocukların ve gençlerin kendine güvenlerini yitirmelerinden dolayı hayata olumsuz  baktığını söylüyor.

KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Burun Estetiği Op. Dr. Nevzat Demirbilek,  ailelerin çocuklarını özellikle okul öncesi dönemde iyi takip etmeleri gerektiğine vurgu yaparak, çocukların derste dikkati çabuk dağılıyorsa, çocuk televizyonu çok yakından izliyorsa, daha önce normal duyuyorken aynı şiddetteki seslere cevap alamama durumunda mutlaka bir KBB hekimine başvurulmalı dedi.

Demirbilek ’’İşitme azlığı tanısı öncelikle hangi yaş da olursa olsun detaylı bir kulak-burun-boğaz muayenesi ve sonrasında yapılacak işitme testleri ile konur. Bundan sonra özellikle çocuklarda eğitim, konuşmanın tam gelişmesi için erken tedavi şarttır. Dokuz yaşından sonra konuşma öğrenilemez. Bu nedenle erkenden ilaç tedavisi, ameliyat hiçbiri yapılamıyorsa işitme cihazı uygulaması bir an önce yapılmalıdır.

Kepçe kulak çocukların psikolojisini bozuyor.

Demirbilek,  çocukların kulak yapısının da çok önemli olduğunu söyleyerek,  halk arasında da kepçe kulak diye tabir edilen kulak şeklinin mutlaka düzeltilmesi gerektiğine vurgu yaparak, ‘’ özellikle okul çağındaki çocukların alay konusu olmasına yol açan Kepçe Kulak tabir edilen şekil bozukluğunun ameliyatla düzeltilebildiğini söyledi. Kepçe kulak diyerek arkadaşlarının alay konusu olmaktan rahatsız olan çocuklarda ilerde psikolojik sorunlara yol açtığını söyledi.

Gençler sınav başarısını burun estetiğiyle kutluyor

Özellikle lise öğrencilerinin mezuniyetlerinde karne hediyesi olarak estetik ameliyat istediğini anlatan Demirbilek, bu örneklerin sayısının arttığını söyledi ve ‘’Gençler burunlarını yaptırarak kendilerine olan özgüvenlerini artıyorlar.

Çünkü yüzlerine baktıkları zaman düzgün görünmeyen bir burun onların kendilerini çirkin görmesine sebep oluyor. Bu sebeple ilk yaptıkları şey burunlarını düzelttirmek oluyor. Bu operasyonu yaparken gelen gençlerin yaşının 18 olmasına dikkat ettiklerini belirten Demirbilek, yaş kadar gelen genç hastanın çocuksu yüzden çıkmış, yüzünün oturmuş olmasına da dikkat ettiklerini belirtti.

 Üniversiteyi kazanan bazı gençlerin de hediye olarak burun estetiği istediğini belirten Demirbilek ’’gençler için üniversite çok önemli, okula giderken kendileri ile ilgili her şeyin tam olmasını istiyorlar. Bana geldikleri zaman doktorum bu burnumu düzeltin bu şekilde okula başlamayım diyorlar.’’ Bu tür hastaların daha çok yaz aylarında geldiğini söyleyen Demirbilek, aynı dönemlerde yurt dışından da çok fazla hasta geldiğini söyledi. Yurt dışında yaşayan Türklerin estetik operasyonlar için Türkiye’yi tercih ettiklerini belirten Demirbilek, kendisine de Türki Cumhuriyetlerden ve Avrupa ülkelerden hastalar geldiğini söyledi.

Burun estetiği hem kadınlar hem de erkekler arasında çok rağbet gören operasyonların başında geliyor.

Burun estetiğinin daha önceleri bir ünlüye benzemek amacıyla yapıldığını belirten Demirbilek, böyle hastalara her zaman bunun yanlış olduğunu anlattığını ve kendilerine yakışan burun hangisiyse onu yaptığını söyledi.

Burun estetiği yapılırken aynı zamanda nefes alma ile ilgili sorunları da ortadan kaldırdıklarını açıklayan Demirbilek, yapılan operasyonla hastanın eğer nefes almasında zorun varsa onu düzelttiklerini ve hastanın kendini görsel açıdan iyi hissedeceği burun şeklini yaptıklarını anlattı.

Estetik operasyonların artık lüks olmaktan çıktığına değinen Demirbilek, fiyatların da düşmesi ile talebin çok artığını söyledi. Fiyatların düşmesi ile estetik operasyon yapanlarında sayısının arttığına vurgu yapan Demirbilek, hastaların gidecekleri doktoru iyi araştırmaları gerektiğine dikkat çekerek, eğer tanıyıp güvendikleri doktor varsa onun tavsiye ettiği birine veya internetten araştırarak doktora gitmek gerektiği söyledi.

Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: