Burun Estetigi

konu estetik cerrahi olunca Türkiye’de burun estetiği açık farkla öne geçiyor. yapılan estetik ameliyatların en az yarısını burun estetiği oluşturuyor demek yanlış olmaz. dünyada bu durum tam tersi. avrupa ülkelerinde bu ameliyat o kadar az yapılıyor ki orada yaşayan türkler olmasa neredeyse hiç yapılmayacak durumda. bunun sebebi de çok basit, avrupalıları burunları zaten bizim ameliyat ile elde etmek istediğimiz şekildeler. hollanda da isveçte sokakta dolaşan insanların burunlarında kusur bulmak bile neredeyse olanaksız. Burun estetiği diğer bütün estetik ameliyatlar gibi gelişiyor. 10 sene önce yapılan burun ameliyatı teknikleri bu gün büyük ölçüde terk edildi. O yılların tecrübeleri estetik cerrahlara ne yapılması gerektiği kadar ne yapılmaması gerektiğini de öğretti. Bu gün çok daha fazla şeyi çok daha az zarar vererek yapabiliyoruz. Bu yeni yaklaşımı ortaya çıkaran ve benim gibi genç jenerasyon cerrahlara öğreten Tebbett, Guyuron, Daniel, Torumi gibi hocalar sayesinde bu ameliyat “predictive” yani önceden sonuçları öngörülebilen bir işlem haline geldi. Artık ameliyattan önce hastalarımızı karşımıza oturtup bir reism üzerinde böyle olacaksınız ne dersiniz diyebiliyoruz. Bu gerçekten cerrah için rahatlık, hasta içinde güvence.

Başarılı bir burun ameliyatı, dostlarınızın farkettiği, yabancıların ise anlamadığı ve sizi memnun eden burun ameliyatıdır.

Burun ameliyatı için uygun yaş nedir? 
Burun ameliyatı için önerilen en erken yaş burun büyümesinin %90’ının tamamlandığı, 15-17 yaşlarıdır. Daha ileri yaşlarda sağlık durumu iyi olan herkes ameliyat olabilir. Bazı doğuştan olan aşırı bozukluklarda çok daha erken yaşlarda yapılması gerekir.

Burun, tek başına yüzde çok büyük değişiklik yapabilen bir organdır ancak estetik burun ameliyatlarında burunu şekillendirirken çene, alın gibi yüzün diğer bölümleri ile orantısını değerlendirmek çok önemlidir. Burun ameliyatlarında başarı uyuma bağlıdır, tek başına güzel bir burun yapılabilir ancak yüz ile orantısız olan bir burun güzel durmayacaktır. 

Daha ilk görüşte burundaki problem ve yüzün diğer bölümleri ile ilişkisi anlaşılsa da, ben genellikle önden ve yandan çektiğim fotoğrafları bilgisayar ekranında hasta ile birlikte yorumlarım. Problemlerin tespiti ve daha düzgün bir profil oluşturulması için Burun Estetiği planı bugün bilgisayar yardımıyla daha kolay yapılmakta, aynı zamanda problemin ve çözüm şeklinin hasta tarafından da iyi anlaşılmasını, doktor ve hasta arasında mutabakatın daha net olmasını sağlamaktadır. Burun Ameliyatına odaklanarak gelmiş bir çok hasta problemin çene, alın, gıdı gibi komşu bölgelerde de olabildiğini görmektedir. 

Çenenin burun ve alına göre daha geride olması yaygın görülen bir durumdur ve bu burunun olduğundan daha büyük görünmesine neden olmaktadır. Çenenin küçük olmasından dolayı büyük duran bir burnu küçültmek yanlış bir karar olacak ve burun yüze uyumlu olmayacaktır. Bu durumda ben burunun çeneye uydurulması yerine normal bir burun ameliyatı yapıp genellikle eş zamanlı olarak ya da daha sonra uygulanabilecek Çene Büyütme işlemi öneriyorum. 
Bazen de burun kökü çukurluğunun fazla olmasından dolayı alın bombe ve burun kemerli görülebilir. Bu durumda burun kökünün doldurulmasını önerilebilir. Burun kökünü doldurma yerine burun kemerini kök seviyesine indiriseniz, çocuklarda güzel durabilecek ancak bir yetişkin için oldukça komik durabilecek bir burun elde etmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: