Bu yöntem 10 yaş gençleştiriyor

Birkaç saat içinde gençleştiren endoskopik yüz germe tekniği son yılların gözdesi.

Endoskopik yüz germe yöntemiyle yüzdeki fazla deri kulak arkasına değil, saçlı bölgede toplanarak, 1,5 santimetrelik küçük kesiler halinde tüm yüze uygulanıyor. Bu teknikle 10 yaş birden birkaç saat içinde gençleşebiliyorsunuz.

Medical Park Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif, Estetik ve El Cerrahisi Uzmanı Opr.Dr.Ümran İleri, özellikle Amerika’da çok yaygın olan bu tekniklikle ilgili bilinmeyenleri anlattı..

Endoskopik yüz germe ameliyatını kısaca nasıl tanımlarsınız?

Birçok hasta için endoskopik yüz germe, nispeten ucu olan diğer geleneksel yüz germe ameliyatlarına alternatif bir yöntemi tarif etmektedir ve çağın mucizesi olarak değerlendirilebilir. Kozmetik problemler bazen yüzün birkaç bölgesine sınırlıdır. Bu gibi olgularda çok odaklı cerrahi yöntemler diğer geleneksel cerrahi yöntemlerden daha az hasarlı olarak çarpıcı sonuçları başarır. Bu özellikle nispeten genç ya da 30,40, 50′li yaşlardaki kişiler için geçerlidir.

Endoskopik yüz germe ile geleneksel yüz germe ameliyatları arasındaki fark nedir?

Geleneksel yüz germe yönteminde çok uzun ve gözle görülebilen kesiler yapılırken, endoskopik yüz germe 1,5 santimetreden kısa ya da 3-4 kesiyi gerektirir ve bunlarda saçlı bölgede yer aldıklarından görülmezler. Kesilerin çok küçük olması ve yerleşimi nedeniyle prosedür izsiz yüz germe olarakda anılır.

Ameliyat nasıl yapılıyor anlatır mısınız?

Cerrah ilk olarak 1,5 santimetrelik kesi yapar ve endoskopa takılı olan çubuğa benzer ucu bu kesiden cilt altına ve derin dokulara sokar. Donanımdaki küçük kamera carrah çalışırken prosedürü monitörden görmesini sağlar. Bu için özel tasarlanmış cerrahi aletler daha önce yapılan kesilerden içeriye sokulur, cerrahi prosedür dokuları açmadan monitörden izlenerek küçük kesilerle tamamlanır.

Bu teknik kadına ne gibi fayda sağlar?

Bu teknik fazla yağ dokularının alınması, sarkmış olan kas ve diğer dokuların askılanarak yeniden şekillendirilmesi mümkün kılar. Böylece sarkma ve gevşemeye yol açan bütün anahtar faktörler tanımlandı ve başarılı bir şekilde düzeltmeye imkan sağlandı.

Her kadın bu ameliyatı yaptırabilir mi? Ameliyata aday kadınlarda ne gibi özellikler arıyorsunuz?

Endoskopik yüz germe için, yüz kasları gevşek, aşırı derecede yağ fazlalığı orta derecede yüz kusuru olan kişiler en iyi adaylardır. Hastaların çoğunun yanaklarında sarkma, burun ve ağız çevresinde derin çizgiler, ince ve içe doğru katlanmış dudaklar mevcuttur. Tipik olarak hastaların çoğunluğu 30, 40, 50′li yaşlarda olup deri fazlalığı yok veya çok azdır. Adaylarda kozmetik problemin iyi belirlenmesi ve adayın da bu tekniği iyi anlaması endoskopik “izsiz” yüz germenin ilk koşuludur ve maksimum fayda sağllar.

Bu teknikle cerrah sanatını mı konuşturuyor?

Neredeyse hiç iz olmadan yüz germe imkanı tanımakla birilket endoskopik yüz germe , yüzün diğer yöntemlerle ulaşılması zor olan kısımlarına ulaşabilmeyi ve bu alanlardaki kusurları düzeltmeyi mümkün kılar. Özellikle yüzün merkezi alanları ve orta kısmı, mesela göz çevresi , burun ve ağız çevresi, geleneksel yüz germe teknikleriyle ulaşılması sıklıkla çok zordur. Endoskopik yöntemle ulaşılması en zor alanların bile kolaylıkla ve çok başarılı bir şekilde estetik düzeltmeleri yapılabilir. Çok küçük kesiler yardımıyla ve özel enstrümanlarla monitörden geniş görüş alanı sağlayarak cerrah adeta bir sanat eseri sergileme ustalığıyla bu operasyonu gerçekleştirir. Ayırca ek olarak daha az zaman ve para ve steres gerektirdiği için diğer bilinen tekniklerden üstündür. Komplikasyon ve ris oranı daha azdır.

Ameliyattan sonra toparlanma (iyileşme) süresi kaç gündür?

Kişiler (bu teknikle ameliyat olan) çok kişi bir süre sonra 3-5 gün sünra işlerine dönebilirler. Çünkü çok küçük kesiler yapıldığından şişme ve morarma çok azdır ve sadece birkaç dikiş gerektirir. Ağrı yoktur. Bu nedenle iyileşme hızlıdır ve komplikasyon nadirdir.

Son olarak bu teknikle ilgili olarak ne söylebilirsiniz?

Endoskopik yöntemle yüz germe yeni cerrahi konseptlerde en önemli gelişmedir ve deneyimli bu konularda eğitim almış plastik cerrahlar tarafından yapıldığında başarı mucizevidir.

Kaynak : HÜRRİYET GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 − 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: