Türkiye’de Olan Siyasi Akımlar

Demokrasi kelimesi halk idaresi anlamına gelmektedir. Siyasal alanda demokrasi, bir ülkede işleri halkın yönetmesidir.

Siyasi kararların bütün yurttaşların çoğunluğuyla aldığı bir yönetim şeklidir. Siyasi haklarını seçtikleri temsilciler yoluyla da kullanır.
İnsanlar arasında farkları azaltmak, insanlar arası yaşam sartları eşitliğini sağlamak amacını güden toplumsal ve siyasal sistemler için kullanılır. 

Sosyalizm 

Eski adıyla İştirâkiyye diğer bir anlamıyla Toplumculuk, iktidar ve üretim araçlarının halk tarafından kontrol edildiği bir toplum fikrine dayanan bir düşünce sistemidir.
Sosyalizm, sınıfsız bir toplumun oluşturulmasını isteyen bir düşünce sistemidir.
Sosyalizm, siyasal ve sosyal eşitlik isteyen bir düşünce sistemidir. 

Panislamizm

Tüm müslümanları aynı yönetim altında toplama amacını güden politik görüşdür. Tüm müslümanları islam çatısı altında toplama amacını güden bir siyasi görüşdür. İslam dinini, düşünce olarak benimseyen. Müslümanlığı, fikir olarak benimseyen. İnsanları bir araya toplar. İslam dininde olanların birlikteliğidir. İslamiyetin yaşamasını isteyen, islam birliğidir.

Milliyetçilik

Milliyetçilik, aynı dili konuşan, aynı biyolojik özelliklere ve aynı kültüre sahip, ortak bir kökenden gelen ve toplumu oluşturan bireylerin bağlılık bilinciyle, üyesi olduğu toplumu fikren diğer toplumlara göre daha çok seven, ait olduğu toplumu koruma ve kollamaya çalışan, ait olduğu toplumu her yönden daha iyi bir yerlere getirmeye çalışan bireylerin düşünce biçimidir.
Milliyetçilik de kendi toplumunu sevmenin yanında, farklı toplumlara karşı nefreti de barındıran düşünce vardır. Diğer toplumlara potansiyel düşman gözüyle bakılabilir. Birlikte yaşayan iki farklı toplumdan, baskın olanı, diğer toplum üzerinde hakimiyet kurma çabası içerisine girebilir.

 

Halkçılık

 

Halkçılık, halkın sorunlarını, sıkıntılarını yeni bir halk örgütlenmeyle ortadan kaldırmak olarak ifade edilir.
Halkçılık, siyasetçilerin halkı soktuğu uyuşukluktan kurtarıp, halkın birlik ve beraberlik gücüyle dinamizm kazandırmaktır. 
İnsanlar eşit muamele görmek zorundadır ve sınıf, aile, fert arasında bir ayrım yapılamaz, siyaset halkın birlik ve beraberlik gücüyle yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: