DÜŞÜNCE VE KONUŞMADA ORTAYA ÇIKAN

KARALAMA VE YIPRATMA

İnsanı tanımadan bilmeyerek söyleyeceğin bir şey insanı karalar ve yıpratır. Kimseye aslını bilmeden konuşma insanı karalar ve yıpratır. İftira atarak konuşma insanı karalar ve yıpratırsın, aslı ortaya çıksa bile izi kalır. Kimseye ispatlamadan konuşma insanı karalar ve yıpratır.
İnsanları karalamak ve yıpratmak istemiyorsan. Kimsenin arkasından konuşma. Kimseyi kendi lehine bir şey söyleme. Yaptığın konuşmayı kılıfına göre konuşma. Konuşurken kendini çıkardan kurtar. 

KILIFINA GÖRE SÖYLEME

İşe uygun söylemeye çalışma. Yapılan şeye uygun, kendine göre söyleme. Yapılan şeyin benzerini söylemeye çalışmak, yapılana uygun söylemek.
Kendini haklı çıkarmak ve karşı tarafı karalamak, yıpratmak amaçlıdır. Söylenen yalandır, kendini korumak amaçlıdır. Karşındakine kendini haklı çıkarmak için karşındakine kendine uygun söylemektir.

KİN VE NEFRET UYANDIRMA

Kimseye kin ve nefret uyandırma, kendine taraftar toplama. Bu insanlar, kendilerine taraf toplamak için kandırılamaz. Kendilerinin çıkarlarını boşa çıkarır. 
Kin ve nefret uyandırmak için;
Kimseyi kendi lehine bir şey söyleme. İnsanlar, kendi çıkarları için kullanamaz.
Kimseye arkasından çalışma. Kimsenin aleyhine bir şey söyleme. Kendi çıkarına çalışma.

TARAFTAR TOPLAMA

Kimseye kin ve nefret uyandırma, kendine taraftar toplama. Bu insanlar, kendilerine taraf toplamak için kandırılamaz. Bu millet kendilerinin çıkarlarını boşa çıkarır.
Kimseyi kendi lehine bir şey söyleme. Yaptığın konuşmayı kılıfına göre konuşma. Kimsenin arkasından konuşma. Kimseyi kendi lehine bir şey söyleme. İnsanların söylediklerini, bir şeyleri işine göre anlama; kendini çıkarlardan kurtar.

İNSANI YANLIŞ DÜŞÜNME

İnsanların söylediklerini, bir şeyleri işine göre anlama; insanlara karşı kendini çıkarlardan kurtar. 
Kesinlikle yanlış düşünüyorsun. Sebebi kendinde buluyorsun. İnsanlar seni bilir.
Kendinin aleyhine ve aslını bilmeden söylediklerinin, ona sebebini sor; onun açtığı konuyla İlgilen ve haklılığını savun. 
Kendi söylediklerine hemen cevap verme, önce sebebini sor.
Kimseyi tanımadan konuşma. Kimseye aslını bilmeden, iftira atarak konuşma. Kimsenin arkasından konuşma. Yaptığın konuşmayı kılıfına göre konuşma. Kimseyi kendi lehine bir şey söyleme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + thirteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: