HİLALİN GÖLGESİNDE İNSANLIK VE DAVA ADMLIĞI

Yazar Kadir Durak
İNSAN VE DAVA ADAMLIĞI

İNSAN
Küfürsüz, argosuz, gıybetsiz olarak yaşayan; küfür edenden, argo davranışta bulunandan, gıybet edenden uzak duran…. Bulunduğu yerde bu tür alçak ve adi davranışlara izin vermeyen kişi İNSAN’dır.
Kendi annesine saygısı olan bir kişi küfür etmez.
Kendisine saygısı olan argo söz ve davranışta bulunmaz.
Kendisine değer verilmesini isteyen bir kişi asla gıybet yapmaz.
Bu çirkin davranışlardan uzak duran kişi İNSAN olmuştur.
Argo, küfür ve gıybetten uzak duurlması, uzak kalınması İNSANLIK’tır.
Argo önlenmezse; ardından ; küfür kişinin davranışında yer alır.. Küfür ise; gıybet hastalığının bir tezahürü olarak kendiliğinden kişinin yaşantısında yer alır.
Bu davranışları olmayan İNSAN’dır.
İNSAN olunmadan ÜLKÜCÜ olunmaz.
ÜLKÜCÜLÜK:
Özü, sözü bir olarak ALLAH (C.C.) rızası, peygamber aşkı, vatan sevdası ile TÜRK – İSLAM ÜLKÜSÜ’NE hizmet etmek ÜLKÜCÜLÜK’dür.
ÜLKÜCÜ:
HUBBÜL VATAN MİN’EL İMAN düşüncesini hayatına yansıtan; manevi değerlerin hizmetinde olan; yüreği, dili, yolu aynı olan; Dününü unutmadan yarınına hizmetkârlık yapan, bütün kutsal değerlerin her zaman var olması için mücadele eden; bu mücadelesini yaparken de; vazife karşılığı mükafat beklemeyen ÜLKÜCÜ’dür.
Burada belirtilen husular kâğıt üzerinde izah edilmiş olan sıradan bir kaç deyimin, kelimemin; tanımlanması değildir.
DOĞRULARIN İFADELERİ OLARAK BUNLAR OLMAK MECBURİYETİNDEDİR.
İNSAN OLMAYAN ÜLKÜCÜ OLABİLİR Mİ?
ÜLKÜCÜLÜK NEDİR;
Kutsal olan değerlere hizmet etmek ÜLKÜCÜLÜK’tür
Bir kişi ÜLKÜCÜ HAREKETE hizmet ediyorum diyerek bu kutlu davaya yakışmayan davranışlar içinde olur ise; bu davranış RİYAKARLIK’tır, İKİYÜZLÜLÜK’tür.
RİYAKARLIK VE İKİYÜZLÜLÜK
Riyakarlık:
Yüreğinde menfaatçilik olan; birileri kendisine “bu kişi davaya hizmet ediyor” desin diye hareket eden RİYAKARLIK yapmaktadır.
İkiyüzlülük:
Bulunduğu yer’de yer ve zamana göre davranan, her yerde farklı davranışlar içinde olan, toplum içinde farklı, yalnız yerde farklı, ya da; her ayrı toplumda farklı davranan insan kesinlikle İKİYÜZLÜLÜK yapmaktadır.
Riyakarlık ve ikiyüzlülük toplumun, ailenin, insanlığın kırılma noktasıdır.
Bu davranışlar münafıklık belirtisidir. Bir riyakar ve ikiyüzlü toplumun en tehlikeli ferdidir. Böyle biri her fırsatta çevresine ve bulunduğu topluluğa zarar verecektir. Böylelerinin değerleri meta’dır. Meta ile değerleri ölçülüp biçilenler ise maneviyatı bilemez; maneviyata hizmet edemezler.
Bu iki davranış ise; NEMELAZIMCILIK gibi kahredici bir alçaklığın başlamasına sebep vermektedir.
İnsanlığın kırılma noktası; kesinlikle RİYAKARLIK ve İKİYÜZLÜLÜKTÜR.
Manevi değerlerin ve Devletin kırılma noktası, yıkılma noktası ise; NEMELAZIMCILIKTIR.
RİYAKAR, İKİYÜZLÜ birisi NEMELAZIMCI’dır.. Bu gibi alçak davranışları olan; bu darvranışların belirtilerini üzerinde taşıyan kişi zaten İNSAN değil; MÜNAFIKLIK belirtilerini bütün yönleri ile taşıyan kişidir. Münafıklık belirtisi olan kişi’nin her hangi bir kutsal değerin mensubu olması ve her hangi bir kutsal değere hizmet etmesi mümkün değildir.
ÜLKÜCÜ HAREKETE hizmet etmek için önce; İSLAM AHLAKI ile yaşamak gerekir.
İSLAM AHLAKI:
Allah (C.C.) rızası ve peygamber aşkı ile yaşamak, vatanı sevmek, millete hizmet etmek; yaptığı bütün işlerde Allah (C.C.)’ın rızasını kazanmak için çalışmak; aile birliğine, vatan bütünlüğüne saygılı davranmak; bu kutsal değerlerin bütün kutsallığı ile ilelebet devam etmesi için gayret etmek İSLAM AHLAKI’dır.

BU İZAHLARDAN SONRA BİR KAÇ GENEL DEĞERLENDİRMEYİ YAPALIM…..

Bir yandan; evinde olan; kızına, kızkardeşine, annene, eşine; “sakın ki kimse ile muhatap olma, herkese karşı mesafeli davran, kimseye güvenme, heleki siyaset ile alakadar olma, kimse ile hiç bir derdini problemini paylaşma” diyerek,,, diğer taraftan; bir insana “sana söyeldiklerini sakın kimseye söyleme, söylecek olursan kendine yazık edersin, bu konuşmamın bir tek kelimesini dahi bir yerde söyleyecek olursan çok yazık olur sana ” diyeceren tehdit eden kişi İNSAN olur mu?

Bir yandan senden yardım isteyen sıkıntı ve derdini sana güvenerek söyleyen birisine; yardımcı oluyor gibi görünüp; diğer yandan da o’nun sıkıntısına sebep olan taraf ile de iletişim kurarak “””sen buna sıkıntı vermeye devam et,, sen ona sıkıntı verdikçe o da bana inanmaya devam etsin… sen daha da fazla sıkıntılar vermeye devam et… o da hep bana gelerek derdini anlatmaya devam etsin.. Böyle davranalım ki; tezgahımıza gelsin.. Bunu yaparsan tezgahımıza gelecek”””” diyerek,, öteki taraftan kendinden yardım talebinde bulunan, dertlerini anlatan insana da mavi boncuk dağıtarak senden yardım istemesine devam etmesini, sana dertlerini anlatmasına devam etmesini sağlamaya çalışarak iki yüzlülük yapan: İNSAN olur mu?

Bir yandan senden yardım isteyen kişiye yardım ediyor görünerek moral veriyor rolü oynayacaksın…Öte yandan diğer kişiyi (senden yardım talebide bulunan kişiyi huzursuz eden kişiye) arayacaksın ve ona; küfürlerine, tehditlerine devam ededecksin…. Sonra o tehdit eden kişi ile de çok iyi tanıştığını untanmadan diyeceksin.. Onların evi ile huzuru bozulmuştu ben düzelttim diyeceksin.. Ama o karşı tarafa ailesinin arasının iyi olması için de utanmadan bu senden yardım ısteyen, senle sohbet ederke derdini anlatan kişi için de; her türlü ağır ithamlarda bulunmaktan çekinmeden ağır sörler söyleyebileceksin. Senden yardım isteyen insana derdine ortakmış gibi görünerek; rahatsız eden, tehdit eden, küfür eden, hakaret ederk bunalımlara neden olmak için de her türlü yolu ahlaksızca deneyen kimsenin sen hem arkadaşı olacaksın.. Hem de dert anlatanın derdini diliyor görüneceksin. Diğer taraftan da o alçağa sen devam et bildiğini oku bu hakediyor bunları diyeceksin.. Sonra da o aile de huzursuzluk olmuş da sen de o huzursuzluğu önlerken de sana derdini söyleyen bir İNSAN ile ilgili de her türlü ağı, ağza alınamayack sözleri sarfedecsin.. Bunu yapan İNSAN olur mu?

Bir yandan senden seviyeli sohbet emek ve derdini anlatan insana selam verir iken; diğer yandan derdinin ne olduğunu öğreniyor ve seviyesiz, şerefsizce, alçakça da o dert anlatan insana şerefsiz olduğu yansıtabiliyorsun. Sonra o dert anlatan insan bu şerefsiz tavrına sert tavır gösterince de Özür dilerim yanlış anladın… diyecek kadar alçaklık yapıyorsun.. Bir yandan da; bu sevıyesiz şerefsizliği yaptığının hemen akabinde o kişiyi sana dert anlatan kişiyi alçakça tehdit eden kişiyi arıyorsun.. Ve ona diyorsun ki; “”””sen şuna saldır, saldır ki; elime düşsün.. Elimize düşsün…Sonrası kolay…. Ama sen iyice saldır… SEn onu bunalıma sürükle ki… biz de ona akıl veriyor görünüp sonra da dünyayı öğretelim “”” diyorsun…Bunu yapan İNSAN mı?

Bir hanımefendiye selam vereceksiniz.. Sonra selmınız alınacak.. Hiç bir şey yok iken de; o hanıma en ağır, en alçak şekilde hakaret edeceksin.. Buna rağmen de o kişi selamınız alan kişi sana tek kelime sana layık oldugun cevabı vermeyecek…. Ama sen her fırsatta acaba nasıl fırsat bulayım da bu insana hakaret edeyim.. Pis düşücelerime alet etmek için “””nasıl bir şerefsizlik yaparım”””” diye hesap içinde olacaksın.Bu arada kavgalı olduğun görüntüsü verdiğin kişiye de bütün bu oalnları anlatacaksın.. “”Bu bizden korkuyor ha.. Ona göre sen de kurtarıcı kardeş rolünü iyi oyna … bir durum da olunca mutlaka bize haber ver””” diyebileceksin…Bunu yapan mı İNSAN….??

Bir yanda evinde bulunan hanımefendiye “””sakın ha kimse ile muhatap olma; cayır, cayır yanarsın,,, sajkın , sakın bak aman namahrem diyeceksin.. Ehli tarikat mensubuyum ben diyecek… evindeki hanıma “”namahrem der iken.. başka hanımlara tebliğ yapacaksın.. evindeki namahrem iken dışardaki namahrem değil nasıl olsa.. Tövbeler var ya.. Tövbeyi de anlatacaksın.. Bir hanımefendiye… İslamı, türklüğü, türk islamı, ülkücülüğü ayrıntıl öğreteceksin.. Bütün bunları yaparken evindekilere de sakın kimse ile muhatap olmayın konuşmayın demeye devam edeceksin.. Ne biliyrosun da ne öğretiyorun.. Bilsen önce bu yaptığın hareketin riyakarlık olduğunu net görürüsün.. Riyakar biri ne kadar İNSAN dır.. Ne güzel islam yaşamak öğretmek.. Sen evindekilere namahremlerden bahsedece, başkası ile konuşmanın sakıncalı olmadığını diyeceksin.. Şerefsizliği sonuna kadar yapacaksın.. Bunun neresinde İNSANLIK var..Bir yandan insanlarla hep birlikte iken… Bir kişi için “”çok iyi insan, kaliteli insan diyeceksin.. Ama ehemn arından hem o kişiyi tahdit edeceksin… hemde onunla ilgili her iletişim kurduğun kişiye de “””o malum biri işte öyle biri şeklinde burada yazamayacağım ağır ithamlarda bulunarak her türlü iki yüzlülüğü yapacaksın… sonra da dava adamıyım diyeceksin.. Yani sen kişi ile bilgi verirken toplum içinde iyi düzgün diyeceksin.. aynı toplum içinde olanları tek tek görüp onlara da o şahıs o İNSAN ile ilgili olarak her türlü çirkin yakıştırmaları yapacaksın.. Böylece senin şerefsizliğin denildiğinde inkar edecek iyi rol yapmaya devam edeceksin.. Madem orad olanların hepsine… Tek tek iken yanlış bilgiler ederk iftira ederek alçaklık yapacaktın.. Neden bunu herkes aynı anda iken yapmadın.. Gerçek olan da bunları senden dinleyenler.. yalnız iken farklı konuştuğuna inanarak dineldiler ise ; onlar da o gıybeti dinleyerek daha da alçaklık yapmışlardır.. BU HANIM TAM BİR TÜRK HANIMIDIR… ÇOK DÜZGÜN İNSANSIR DİYECEKSİN… AMA ARDINDAN DA.. O HANIMI İLK FIRSATTA TEHDİT EDECEKSİN.. HER SANA SELAM VEREN EVİNE GELEN MİSAFİRİNE DE O HANIM İLE İLGİLİ EN ALÇAKÇA İTHAMLARDA BULUNACAKSIN..PEŞİNE HER TÜRLÜ ALÇAK TAKILSIN DİYE DE BASKI UNSURU OLUŞTURARAK SENDEN YARDIM İSTEMESİNİ SAĞLAYIP.. ROL OYNAYIP SENİN ELİNE NASIL DÜŞER HESABI İÇİNDE OLACAKSIN..
ÖYLE YA… SENİN KURDUĞUN TEZGAH İLE ONA SALDIRILAR YAPILACAK.. SENLE İLGİLİ DE BİRŞEY SOYLENIRSE NASIL OLSA TOPLUM İÇİNDE SE4N İYİ SÖZLER DEMİŞTİN İNKAR EDECEK VE BANA DA İFTİRA ATIYORLAR.. BİZDE GEREĞİ NE İSE ONU YAPARIZ DER İKEN.. O İFTİRA ATTIĞIN İNSANA SALDIRMALAR DEVAM ETMESİ İÇİN DE ŞEREFSİZLERİ O İNSANIN ÜZERİNE YOLALMAYA DEVAM EDEREK SÖZDE O İNSANA SANA BİR ŞEY OLUR İSE BANA SÖYLE İMAJI VEREREK DAHA DA KÜÇÜLMEYE EDVAM EDECEK SİN..
Bunlar mı İNSANLIK..

Bir yandan kardeşim dediğin hanımefendiyle iletişim kurmanın yollarına bakacaksın.. Ona kendini iyice güvendireceksin.. Diğer yandan da; o kardeşim dediğin, abla dediğin.. bacımsın dediğin hanımefendi ile; başka şerefsiz kişilerin hangi yoldan ulaşacağını, nasıl kendini güvedireceğini, dava’yı bu oyunlarına nasıl basamak yapacaklarını; tam bir ikiyüzlülük içinde anlamaya çalışacak ve ablamsın, kardeşimsin, bacımsın dediğin kişiyi huzursuz edip; rahatsız edip ona galiz saldırıda bulunan kişi ile ilgili olarak da “””abla o benim en değer verdiğim kişi sakın ki; ona bir şey de3me bu bir ikincisi de; onunla konuşacaksın, yoksa…….. diyerek de ince ayar tehdit edeceksin… fakat bu tehdidin anlaşılmayacak incelikte olacak””””””””””” Bunu yapan İNSAN olabilir mi?

İşsiz olan 11 yıl Yusufiyede çile çekmiş birisi sana gelecek; iş isteyecek.. Çünkü sen o Yusufiyeli ile İzmir’de yılalrca aynı evi payklaşmıştın. Bir hatırlasana.. O kişi cezaevine girip seni korumuştu.. sen ne yaptın.. O senden iş istedi.. sen de “”5000 dolar istiyorlar parasız yapmıyorlar””” dedin..
Rüşvete hep karşı olan sen: sistem içinde şahsiyetini kaybetmiş ve artık para senin için en kutsal varlık olmuştu.. O kişi hep rüşvete karşı olmasına rağmen sana; ” bu parabende mümkün değil olmaz… ama işe başlıyayım sonra da vereyim”” demişti.. Sen de “”rüşvetin taksidi mi olu? “” diyerek alçakca da hakarete ettin.. O yusufiyeli o gecenin sabah ezanında intihar etti.. Bunu yapan, bir yusufiyeli’nin intiiharına sebep olan bu şerefsiz mi İNSAN…..?????

İçkili lokantada (TBMM lojmanlarının yanındaki Selahattin Ustanın Yeri) Kadir gecesi akşamı iftar yemeği düzenleyeceksin.. Selamın verilmesi haram olan yerde hayır (!) işleyeceksin.. Sonra da DAVA ADAMIYIM diyeceksin.. Ülkücüyüm diyeceksin.. Bu mu İNSAN’lık….

sana bir daire alıp hediye eden kişiye yılalr sonra diyet borcunu ödeyerek onu bürokrat yapacaksın.. O da çok iyi bir komünist bayanı yanında çanta gibi getirerek kalem müdürü yapacak.. Bu na hizmet diyeceksiniz.. Yazıklar olsun size be.. Bu mu İNSANLIK?????????

ADAMLIĞI İNSANLIĞI BİLMEYEN KİMSE ASLA ASLA İNSANLIK ÇİZGİSİNİ AŞAMAMIŞTIR.. YANİ İNSAN OLAMAMIŞTIR,,
İNSAN OLAMAYAN BİRİSİNİN DE DAVA İNSANLARI İLE AYNI YERDE OLMALARI MÜMKÜN DEĞİLDİR..

ÖNCE İNSAN OLALIM DAVA ADAMI OLURUZ..

NİYE YUKARIDAKİLERDEN MUZDARİBİZ…
DAVAYA YAKIŞMAYAN HALLER VAR.. DİYORUZ.. O HALDE YAKIŞANI BİZ YAPARAK… İSLAM AHLAKINI ASLA İKMAL EDEMEYİZ.. İHMAL EDEN İLE DE AYNI MEKANLARDA ZAMANLARDA BULUNAMAYIZ..

O HALDE; BİZLERİN ÖNCELİKLE,, VİCDANLARIMIZA DEFALARCA SORMAMIZ GEREKİYOR.. “”””””””””HAKİKATEN BEN ÜLKÜCÜ MÜYÜM”””””””” BU SORUYA CEVAP BULMAMIZ İÇİN ÜLKÜCÜ HAREKET MENSUBUNUN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ ÇOK İYİ BİLMEK ZORUNDA OLDUĞUMUZU DA UNUTMAYALIM..

EĞER BİR YERDE GAYRİ AHLAKİ DAVRANAN VAR VE BİZ DE BUNU BİLİP MÜDAHALE ETMEZ İSEK; ALLAHA KARŞI NE KADAR SORUMLU OLUP; VEBAL TAŞIDIĞIMIZ DA UNUTMAMAMIZ GEREKİYOR…. SAHİH KİTAPLARA HADİS KİTAPLARINA BAKALIM:::: BİR YARAMAZIN YEDİ MAHALLEYE ZARARI VARDIR….. ONUN İÇİN YARAMAZ İLE DERHAL İRTİBAT KOPARILMALIDIR.. AKSİ HALDE HESAP GÜNÜ BUNUN HESABINI HUZURU MAHŞERDE VERECEĞİMİZ DE AKILDAN ÇIKARMAYALIM….
Herkesin içinde “o kişi benim, bizim, herkesin kardeşidir.. Çok iyi bir insandır… diye hakkında görüş belittiğin insan için perdenin ardında da; o kişi hakkında adaba edebe sığmayan sözleri hiç vicdan muhasebesi yapmadan söyleyeceksin.. O kardeş diye hakkında görüş belirttiğin insanın ardına niyeti pislerin takılmasına onu rahatsız etmelerine sebep olacaksın.. O tertemiz insanın hakkında çirkin sözler söylenmesine sebep olacak.. hatta o çirkin sözleri bizzat sen söyleyeceksin.. Bunu yana İNSAN mı???

İnsanlığın; ölçüsü bellidir… Hiç bir zaman da hangi şartlarda olursa olsun degişmez. değişmeside mümkün değildir..
Nerede olur ısek olalım..Hangi şartlarda olunur ise olunsun.. İNSANLIK değerleri değişir mi? İNSAN olmayandan dava adamı olur mu?
İNSAN olamamış birinin ,,,,, İster mesleki alanda, ister yönetim alanında, ister se felsefi alanda, hangi konum ve durumda olur ise olsun?? Hizmetlerinin hangi faydayı sağlayacağını bir değerlendirelim..

Bir insan yüce değerlere sahip olarak O kutsal değerlere hizmet etmek için yola çıktı ise; kendisine, etrafına faydalı olması ve zaralı davranışlara izin vermemesi gerekir..

Bir insanın; seviyesiz, şerefsiz davranışlar içinde bulunması mümkün değildir..

LÜTFEN BU YAZIYI TAHLİL ETTİKTEN SONRA KENDİMİZE, ETRAFIMIZA, BİR ADIM ÖNÜMÜZE, SELAM VERİP, SELAM ALDIKLARIMIZA BAKALIM..

VE DİYELİM Kİ; ÜLKÜCÜ KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE AHLAKLI OLMAK MECBURİYETİNDEDİR.. HER KİM, HER NEREDE VE NE İÇİN OLUR İSE OLSUN… BU KUTSAL DAVANIN ADINI SÖYLEREK; SEVİYESİZ BİR DAVRANIŞ İÇİNDE İSE O KİMSENİN DAVA İLE İLGİSİNİN OLMADIĞINI NET BİR ŞEKİLDE DEKLARE EDELİM.. VE BÖYLE DURUM GÖRDÜĞÜMÜZ ZAMAN YETKİLİ OLAN OTORİTE OLAN ÜLKÜCÜ HAREKETİN ŞUUURU İLE HAREKET EDEN YERLERE BİLDİRELİM.. DAVAYA HİZMET EDEN ALPERENLERE BİLDİRELİM….

AKSİ HALDE ;; BAŞBUĞUMUZA KARŞI GÖREVLERİMİZDEN EN ÖNMELİSİNİ, ŞEHİTLERİMİZE KARŞI EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZİ İHMAL ETMİŞ OLURUZ..

BUNUN VEBALİNİ ÜLKÜCÜ OLAN HİÇ BİR ALPEREN KALDIRAMAZ..

ALLAH RIZAI İÇİN HER NEREDE HER KİM HANGİ DURUM VE KONUMDA OLURSA OLSUN… EĞER ÜLKÜCÜ İSE;; DAVAYA YAKIŞMAYAN TAVIR, DAVRANIŞ, HAREKET VE YAŞAYIŞ GÖRDÜĞÜNDE, KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE BU DURUMA MÜDAHALE ETMEK ZORUNDADIR…

 

UNUTULMASIN Kİ; BU DAVA HANIMI İLE BEY’İ İLE YÜRÜMEKTEDİR..

BU KUTSAL DAVAYA ALPEREN YETİŞTİREN, ŞEHİT VEREN EVLATLARI YETİŞTİREN HANIMLARIMIZDIR..

ONLARA ANA, EVLAT, YAR, KARDAŞ GİBİ DAVRANMAK ZORUNDAYIZ..

BU DAVRANIŞLARA LAYIK OLMAYANLAR İLE DE ÜLKÜCÜNÜN ZATEN HİÇ BİR İŞİ OLMAZ…

OKUYUNUZ… OKUTUNUZ…

HEPİNİZİ ALLAHA EMANET EDİYORUM…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: