Dikkat Diyet Uzmanları Uyarıyor

ygafmin tarafından 31 Ağustos 2012 tarihinde Diyetler kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 24 ve yorum yapan kişi sayısı Yorum Yapılmadı.

Hemen Başla

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Bayanlar Spor Merkezi Diyetisyeni Rabia Akpınar, sağlıklı bir beslenme ve diyet yapabilmek için bütün besin ürünlerinin vücuda dengeli ve düzenli bir şekilde alınması gerektiğini söyledi. Açıklamalarda bulunan Rabia Akpınar, merkeze gelenlere spor yapmanın yanında nasıl beslenmeleri gerektiği ve hangi besinlerin kilo yapıp yapmadığı konusunda bilgiler verdiklerini söyledi.

Merkeze şuana kadar spor ve diyet için yaklaşık 500 kişinin başvurduğunu belirten Akpınar, ”Şu anda 200 kişi ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bize gelenler, özellikle bölgesel problemler nedeni ile başvurmaktadırlar. Genelde göbek ve basen bölgelerindeki fazlalıklardan kurtulmak için diyet yapmaktadırlar. Diyet yapan kişi kendine uygun olan diyeti seçmelidir. Gelenleri biz burada diyete alırken, bazı biyokimyasal ve sosyal testlerden geçirerek programa alıyoruz. Diyet yapan kişiler rekor kırarcasına hızlı bir şekilde yemek yememeli, öğün atlamamalıdır. Yazın, su tüketimi ve yağlı yemeklerden kaçınıldığı için olumludur. Kışın depoladığımız yağları yazın yakarız. Yazın insanlar şok diyet uygulayarak tek besin tipini vücuda alıyorlar. Tek besin öğesi vücudun ihtiyacı olanı alır gerisini depo eder. Böylece insan diyet yapıp zayıflamış olmaz. Diğer besin öğelerine aç kalırken böylelikle şuursuzca yeme olayı gerçekleşir” dedi.

Şok diyetlerin aynı zamanda baş ağrısı, mide bulantısı, mide spazmı gibi hastalıklara da neden olabileceğine işaret eden Akpınar, diyet yapan kişilerin öğün atlamamaları gerektiğine vurgu yaptı. Akpınar, ”Ne kadar az yersek, o kadar çok zayıflarız inancını kafamızdan çıkarmalıyız. Çünkü ne kadar az yersek vücut o kadar çok tasarrufa girecektir. Her yenilen, bu seferde depolanacaktır. Diyet yapmak sadece sebze meyve tüketilerek light yiyecek ve içecekler tüketmek değildir. Sağlıklı bir beslenme ve diyet yapabilmek için bütün besin ürünlerinden dengeli ve düzenli bir şekilde vücuda alınması gerekir. Yaz mevsimi, diyet yapmak için en uygun zamandır. Yaz mevsiminde sıcaklar dolayısı ile yağlı yiyeceklerden uzak duruluyor” dedi.

Akpınar, her gıdadan dengeli şekilde alınmasını ve mutlaka bol su tüketilmesini önerdi.

Kaynak : İHA

Konuya ait etiketler

Görüşlerinizi bize yazın