Vazgeçilmez Enerji Kaynağı Makarna

ygafmin tarafından 31 Ağustos 2012 tarihinde Diyet & Fitnes kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 60 ve yorum yapan kişi sayısı Yorum Yapılmadı.

Hemen Başla

Makarna kilomu aldırı? Yoksa enerjimi verir? Merak edilen bu sorulara cevap vermeden önce biraz makarnayı inceleyelim.Makarnanın geçmişi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır, genellikle italyanların ulusal yemeği olarak bilinir, fakat tarihçilere göre makarnayı  araplardan aldıkları söylenmektedir. Başka bir görüşe görede makarnanın M.Ö 1700 ve 1100 yılları arasında çinliler tarafından üretildiği ve ünlü gezgin marco polo tarafından italyaya getirildiği söylenmektedir.  Makarna kilomu aldırı? Yoksa enerjimi verir? Merak edilen bu sorulara cevap vermeden önce biraz makarnayı inceleyelim.

Makarnanın geçmişi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır, genellikle italyanların ulusal yemeği olarak bilinir, fakat tarihçilere göre makarnayı  araplardan aldıkları söylenmektedir. Başka bir görüşe görede makarnanın M.Ö 1700 ve 1100 yılları arasında çinliler tarafından üretildiği ve ünlü gezgin marco polo tarafından italyaya getirildiği söylenmektedir.

Makarnanın besin değerine gelince; Makarna buğdayın ve irmiğin suyla yoğrulması sonucu elde edilen hamurun kalıptan geçirilerek şekillendirilmesi ve kurutulması ile üretilen dayanıklı bir gıda maddesidir. Rengi kehlibar sarısı, şeffaf ve protein miktarı biraz yüksektir. Karbonhidratlı yiyecekler arasında, besin değeri olarak en zenginlerinden $ve en kolay sindirilen besin gıdasıdır. Makarnanın ortalama değerleri %12 su, %11,8 protein,  %75 karbonhidrat ve %1,2 yağdır. 100 gr makarnaın kalori değeri 377’dir.  Ayrıca makarna vitamin yönündende zengindir; 100 gramında 0,06 miligram A vitamini,  0,2 miligram B1, 0,08 miligram B2 vitaminleri ile birlikte 2,1 mg demir, 120 mg sodyum, 160 mg potasyum, 20 mg kalsiyum, 200 mg fosfor bulunmaktadır.

 

Şimdi de merak edilen sorumuza gelelim! Bazı eski görüşlere göre makarnanın boş bir gıda maddesi olup, hiç bir besin değeri olmadığı ve bunun yanısıra çok aşırı kilo aldırdığı söylenirdi. Bilim adamlarının günümüzde yapmış olduğu araştırmalara göre bu görüşlerin tamamen değiştiği bilimsel olarak kanıtlanmaktadır. Makarna kesinlikle aklanmış durumdadır. Günümüzde makarna bir diyet yiyeceğidir, diyetlerde makarna ilk yemek olarak yenilirse açlığı bastırır ve daha fazla yemek yememizi engellemektedir.  Fakat makarna yerken yapılan en büyük hata makarnanın ağır soslarla veya mayonez gibi yardımcı gıda maddeleriyle yenmesidir. Burada asıl vücudu yağlandıran ve kilo almamıza neden olan makarnanın kendisi değil, içindeki ağır soslardır! Bu yüzden makarnayı çok hafif soslarla veya sadece peynirle yememizde fayda vardır.

Makarna ayrıca kompleks karbonhidratlar açısından da zengindir. Kompleks karbonhidratların en önemli özelliği; vücudumuza uzun süreli enerji vermesidir. Çünkü basit karbonhidratlardan enerji aldığımızda, bu enerji kısa süreli olup ve ani enerji düşmesinden sonra vücudumuzun dengesini bozmaktadır. Özellikle antremanlardan önce makarna yediğimizde hem kaliteli bir besin gıdası almış oluruz, hemde uzun süreli enerji ihtiyacımızı karşılamış oluruz.

Konuya ait etiketler

Görüşlerinizi bize yazın