Kilo Verme ve Şartlanma

ygafmin tarafından 31 Ağustos 2012 tarihinde Diyet & Fitnes kategorisine eklendi.

Yazıyı okuyan kişi sayısı 67 ve yorum yapan kişi sayısı Yorum Yapılmadı.

Hemen Başla

Duvardaki elektrik prizine bir alet soktunuz mu ve ciddi bir çarpılma yaşadınız mı? Aynı prize bir şey sokmaya gittiğiniz bir sonraki sefer ne oldu? Gerçekten ama gerçekten çok tedbirli olduğunuz üzerine bahse girerim. Kesin olarak, ilk ona dokunarak kontrol ettiniz ve deneme olarak kıvılcımlar çıkarıp çıkarmadığına baktınız. Tekrar bu durum olursa veya ilk seferdeki kadar çarpılırsanız; aynı prizi muhtemelen bir daha kullanmazsınız.

Duvardaki elektrik prizine bir alet soktunuz mu ve ciddi bir çarpılma yaşadınız mı? Aynı prize bir şey sokmaya gittiğiniz bir sonraki sefer ne oldu? Gerçekten ama gerçekten çok tedbirli olduğunuz üzerine bahse girerim. Kesin olarak, ilk ona dokunarak kontrol ettiniz ve deneme olarak kıvılcımlar çıkarıp çıkarmadığına baktınız. Tekrar bu durum olursa veya ilk seferdeki kadar çarpılırsanız; aynı prizi muhtemelen bir daha kullanmazsınız. Kullanırsanız; korku ve bekleyiş sancısı olmaksızın kullanabilmeden önce çok uzun zaman geçmesi gerekir.

Bu, ilişki kurabildiğiniz bir şeyler gibi tanıdık geliyorsa; ardından sezgisel olarak kondisyonlanma hakkındaki bir şeyi şimdiden anlarsınız.

Şartlandırma, akşam yemeği zili çaldığında ve biraz sonra zili duyduğunuzda ağzınızın sulanmasında olan şeydir. Şartlandırma, ilk aşık olduğunuzda midenizde küçük heyecan titreşimleri yaşadığınız ve o zaman çok popüler olan bir şarkı olduğunda, hatta bu şarkıyı 20 yıl sonra bile duyduğunuzda olan şeydir.

Şartlandırma yaşamınızın her günü ve her dakikasında devam ediyor. Fakat davranışlarınızı şekillendiren şeyler, güçlü olarak, keyif veya acıya şartlandırılmış şeylerdir.

Yağ ile mücadele eden çoğu kişi aynı zamanda da bazı çok güçlü kondisyonlama ve bilinçsizce sizi geri tutabilen bazı bariyerlerin bozulması aracılığıyla büyük bir yardım olabilen keyif-acı prensibinin nasıl çalıştığını anlama ile de mücadele eder.

İşte nedeni: Sevmediğiniz bir vücutta yaşamak, muhtemelen acının belirli bir miktarı ile ilişkilendirilir. Ve bununla ilgili bir şeyler yapmak zaman alır. Sonuçlarını bir an önce göremezsiniz. Kesinlikle, fitter leaner vücuda sahip olma, sizin için keyfin harika bir kaynağı olacak fakat bu uzun mesafeli bir keyiftir. Bu dakikada burada değildir.

Bazı sağlıklı yiyecekleri yeme tecrübesi tezat oluşturur. Çikolata arzusunu karşaılamak keyif ile ilişkilendirir. Ve hazır bir keyiftir. Bu dakika şimdi bu keyfe sahip olabilirsiniz. Kendinizi kandırma hazır acı ile ilişkilendirilir. Daha sonra bu sağlıklı yiyecekelrin parasını ödemeyebilmek önemli değildir ve şimdi şimdidir. Beyniniz ve acil keyif ve çok uzak keyif arasındaki mücadelede, acil her zaman kazanacaktır. Krispy Kreme lokması ve sevmediğiniz vücutta tuzağa düşürülen uzun mesafeli acı olan hayır denilen bu acil acıdan kaçınma arasında bir seçenek ise; zamanın çoğunu ne kazanır tahmin edebilir misiniz? Lokmayı yalayacaksınız ve başka bir zamanda olan diğer uzun dönemli hedefler için endişeleneceksiniz.

Sağlıklı, zinde, sıkı bir vücut sahip olmanın uzun mesafeli hedefini destekleyen seçenekleri yapmaya başlamayı düzenleyin, kendi avantajınız için, şartlandırma işlemini kullanarak başlamak zorundasınız. Bunun anlamı acı ile abur cubur yiyecekleri yeme tecrübesini ilşkilendirmek için bir yol bulmak ve keyif ile onu bir kenara itme tecrübesi ile ilşikilendirmek anlamına gelir.

Belki, bunu masadan kalkar kalkmaz kendiniz için isteyerek mevcut zevk veren bir tecrübe yaparak yaparsınız. Veya güzel bir kitap ile oturursunuz. Veya en sevdiğiniz müziği dinleyin.

Bu arada yaratıcı olmak zorundasınız, çünkü geçmişte acılı olan bir eylem ile zevk veren bir ilişkiye sahip olması için tam olark kendinizi yeniden şartlandırmayı deniyorsunuz. Bu fikir hayır denilen abur cuburları positif bir tecrübe yapmak içindir.

Benzer olarak, gerçekten yenilmesi gerekmeyen yiyecekleri yeme tecrübesi ile bağlantı kurmaya başlamak istersiniz.

Bunu nasıl yaparsınız? Belki sevmediğiniz resme bakmak abur cubur yerken sizi vazgeçirebilir. Diğer bir yol, düşünce şeklinizi yeniden yapılandırmaktır. Yiyecekler konusunda kendinizi yalanlamak yerine, kendinize bir hediye verdiğinizi söylemeye ne dersiniz?

Şartlandırma, Tony Robbins‘in belirtiği gibi, ister sevin ister sevmeyin her zaman devam edecektir. Onun içindeki aktif parçayı ve başarmak istediğiniz hedeflerinizde sizi destekleyen ve geliştiren bağları kurmak için yardımı niçin almazsınız?

Konuya ait etiketler

Görüşlerinizi bize yazın