GIYBETİ YAPILAN NE YAPMALI

Hakkımızda yapılan gıybetler bir şekilde bize ulaşır. Ya başkaları bize aktarır, ya söz dolaştırılırken kulak misafiri oluruz, ya da kalbimizde gıybetimizi yapana karşı bir soğukluk ve sevgisizlik ilhamı alarak ondan uzaklaşma eğilimine gireriz. Toplumsal bölünmelerin ve kitleler arasında bağlılığın azalmasının ardında, kitlesel gıybetlerin ne denli etkili olduğunu hatırlamalıyız. 
Şayet ‘size’ gıybet yapana küfür, hakaret ve aşağılama savurarak kendinizi savunursanız, gıybetlerinin bedelini büyük ölçüde dünyada almış olursunuz. 

GIYBETİNİZ EDEN İLE SAVAŞMAYIP DA ONU YUCE MEVLAMA BIRAKTIGIMIZ ZAMAN ONUN CEZASI ELBET Kİ ÇOK ÇOK BÜYÜKTÜR.. GIYBETİMİZİ YAPAN İNSAN İLE KONUŞMAMIZ GORUSMEMIZ YAPILACAK GIYBETLERİN ÇOĞALMASINI VE FITNEIN HEM DE GIYBETI YAPAN VE O GIYBETI DINLEYEN ONAYLAYANLARCA ARTACAĞININ YAYILACAĞININ İŞARETİDİR….. 
Gıybet in tevbesi mümkün değildir.. çünkü gıybet kul hakkıdır.. gıybet eden kul hakkı yemiş kadar buyuk gunah işlemiştir.. Gıybet eden ile uzak durmak.. gıybet edenlerden kaçınmak için mesafelı olmak BİZLERİ GÜNAHLARININ AZAMETİNDEN KORUYACAKTIR.. 
Hatalarını düzeltmedikleri sürece, ayıpladıkları şey başlarına gelinceye ve üstelik ebedî hayatta bedelini ödeyinceye kadar kurtulamazlar. BU HATA DÜZLTMEDE Kİ KASIT İSE HELALLİK ALINMASI HUSUSUDUR.. 
BU HELALİĞİ DE KİMLERİN YANINDA GIYBET ETTİ İSE ONLARIN YANINDA HELALLİK İSTEYECEKTİR.. O BAKIMDAN GIYBET KONUSNDA HELALİK ALINMASI ISTENMESİ DE ÇOK ZORDUR… EN İYİSİ BU HASTALIK TAN UZAK DURMAK BU HASTALIĞA BULŞAŞMIŞ OLANLARLA GORUSMEK DE AYNI HASTALIĞI TAŞIMA ANLAMINA GELIR.. 

İnsan, kendine yapılan gıybete ne oranda affedici olması gerekiyorsa, başkasına yapılan gıybete o oranda acımasız ve zemmedici olmalıdır. Ayrıca, şayet bir insanın ismi ve eserleri bir topluluğa mal olmuşsa, o insana veya eserine yapılan gıybet, aynı zamanda taraftarlarına yapılmıştır. Örneğin peygamberlerin gıybetini yapan, inananlarının da gıybetlerini yapmış olur. Bir babayı haksız yere aşağılayan, çocuğunu da aşağılamış sayılır. Bu durumda, bize yapılan gıybetin yakın dostlarımıza düşen hissesini affedemeyiz. Kader başkasına ait hisselerin bedelini tahsil edecektir. 
GIYBETTEN NASIL KORUNURUZ? 
Başlıktaki soru üç yönlüdür: Gıybet etmekten nasıl kurtuluruz? Başkalarının gıybetimizi yapma sebeplerini nasıl yok ederiz? İnsanlar niçin gıybet yapıyorlar? İşte çözümler: 
• Gıybet yapmamak: Gıybet edenin gıybeti yapılacaktır. Dilimizi gıybete karşı dişlerimizin ardına hapsedersek, başkalarının gıybetlerini dahi önleyebiliriz. Dilini tutanla alay etmeye kalkanın kalbine, gizli bir elem ve hatta korku ilham edilecektir. En güvenlisi susmaktır; övmeyeceğimiz kimsenin gıyabında konuşmamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: