Define

DELIKANLI, BABALARININ MIRAS OLARAK BIRAKTIĞI ARSAYA BIR EV YAPMAYI PLÂNLIYORDU.FAKAT ARSA, SADECE BIR EV YAPABILECEK GENIŞLIKTEYDI VE EN BÜYÜK ERKEK ÇOCUK OLMASINDAN ÖTÜRÜ BURASI ONA YAKIŞIRDI. DELIKANLI, “ALLAH VERGISI” DEDIĞI AÇIK GÖZLÜLÜĞÜ ILE KISA BIR SÜRE SONRA BÜTÜN IŞLERI HALLETTI VE DIĞER KARDEŞLERININ SAFLIĞINDAN FAYDALANARAK ARSAYI ÜZERINE GEÇIRDI. ANCAK HER ZAMANKI PARASIZLIĞI ILE EVI NASIL TAMAMLAYACAĞINI KARA KARA DÜŞÜNÜYORDU. SONUNDA ONA DA BIR ÇÖZÜM BULDU. ARSAYI OLDUĞU GIBI EVI DE BEDAVAYA GETIRECEK, YAKINLARINDAN ALACAĞI ÖDÜNÇ PARALARI INŞAAT MALZEMESINE YATIRACAKTI. ENFLASYON CANAVARI, NASIL OLSA BORÇLARINI BIR KAÇ YIL IÇINDE SILIP SÜPÜRÜR VE KENDISINI BEDAVADAN EV SAHIBI YAPARDI.

DELIKANLI, HANGI ARKADAŞLARINI DAHA KOLAY ALDATABILECEĞINI DÜŞÜNÜRKEN, EVIN TEMEL KAZISINI DA BEDAVAYA HALLETMENIN YOLLARINI ARIYORDU. ÇÜNKÜ ARSA, YER YER KAYALIK BIR ZEMINE SAHIPTI VE KAZMA IŞI ÇOK PARA TUTACAKTI.O HALDE, BUNA DA BIR ÇÖZÜM GEREKIYORDU. SONUNDA, DEDESINDEN KALAN EL YAZMASI KUR’ÂN’IN ARKASINDAKI BOŞ SAYFAYI KOPARTARAK ORAYA BIR DEFINE HARITASI ÇIZMEYE BAŞLADI. EVI DÜŞÜNDÜĞÜ YER, ARSADAKI DÖRT BÜYÜK AĞACIN TAM ORTASIYDI. ÇIZECEĞI HARITADA, KÖYÜN TARIHÎ ÇEŞMESINE BITIŞIK OLAN ARSASINI TARIF EDECEK VE AĞAÇLARIN ARASINDA MÜTHIŞ BIR HAZINE BULUNDUĞUNU BELIRTECEKTI. KENDINI BILDIĞI GÜNDEN BERI BABASIYLA BIRLIKTE DEFINE ARAMAYA GITTIĞI VE KAZMADIK YER BIRAKMADIĞI IÇIN, BU TÜR HARITALARIN INCELIKLERINI GAYET IYI HATIRLIYOR, ÇIZGI VE IŞARETLERLE DONATILAN YIPRANMIŞ BIR HARITANIN, KÖY KAHVESINDEKI ACEMI DEFINECILERI ÇILGINA ÇEVIRECEĞINI ADI GIBI BILIYORDU. İŞINI BÜYÜK BIR ITINAYLA TAMAMLADIKTAN SONRA, HARITAYI KAHVEHANE MASALARINDAN BIRININ ALTINA KOYUP ORADAN UZAKLAŞTI.

DELIKANLI, IKI GECE SONRA ARSASINA GITTIĞINDE, TAHMIN ETTIĞI MANZARA ILE KARŞILAŞTI. UZAKTAN GÖREBILDIĞI KADARIYLA ÜÇ-DÖRT ADAM, GECENIN SOĞUĞUNA VE INCEDEN INCEYE YAĞAN YAĞMURA ALDIRMADAN HARIL HARIL ÇALIŞIYOR VE HARITADA TARIF EDILEN AĞAÇLARIN ARASINI KAZIYORDU. DELIKANLI, DAHA SONRAKI GECELERDE DE TEKRARLANAN BU OPERASYONU UZAKTAKI BIR AĞACIN ALTINA KAYKILMIŞ VAZIYETTE SEYREDERKEN, BÜTÜN MAL VARLIKLARINI ERITEN DEFINECILIKTEN ILK DEFA BIRŞEYLER KAZANMANIN SEVINCIYLE TÜRKÜLER MIRILDANIYORDU.

DELIKANLI, TAMAMLANMAK ÜZERE OLAN TEMEL KAZISINI GÖRMEK IÇIN ARSASINA GITTIĞINDE, DAHA DA KEYIFLENDI. HARITADA TARIF ETTIĞI YER, SANKI BIR IŞ MAKINASIYLA KAZILMIŞ VE ARSAYI BIR KANSER GIBI SARAN BÜYÜK KAYALAR, TAM ISTEDIĞI GIBI PARÇALANARAK ARSA KENARINA ISTIFLENMIŞTI. BÖYLELIKLE TEMEL DUVARLARI IÇIN GEREKLI OLAN MALZEME DE HAZIRLANMIŞ OLUYORDU. BIR SIGARA TÜTTÜRMEK IÇIN O KAYALARDAN BIRINE OTURDUĞUNDA, SAĞA SOLA ATILAN KIRIK KÜPLERI VE ADAMLARIN GÖZÜNDEN KAÇAN TEK BIR ALTINI GÖREREK BULUNDUĞU YERE YIĞILDI.

O GÜN BÜTÜN ŞEHIR, DÖRT AĞAÇ ARASINDAN ÇIKARTILAN KÜPLER DOLUSU DEFINE HABERIYLE ÇALKALANIYORDU.

 

 CÜNEYD SUAVI 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: