Salçalı yemekler

Salçalı yemekler küçük ateşte kendi buharıyla pişirilen yemeklere benzerler.Aradaki fark salçalı yemeklerde onlara tat verecek baharat, salça ve sebzeler ile gerekli suyun önceden eklenmesidir.Yemek uzun süre bu ek yiyeceklerle birlikte pişerek istenilen değişik kokuyu ve tadı alır.

 

Sığır budu parçaları, koyun, kuzu veya dana etinden kuşbaşı kontrfile parçaları, dana pirzolası, salçalı köfte, tavuk, kol ve kürekte alınıp kesilen gulaş parçaları, kuzu-dana, balık, yürek, akciğerler, dana ya da kuzu gömleği(yağlı karın zarı) ve çeşitli sebzeler bu şekilde pişirilir.

 

Salçalı et ya da tavuk pişirirken şu şekilde hazırlık yapılmalıdır;kabın içine biraz sadeyağ, margarin, tereyağı ya da zeytinyağı konur.Pişecek et ya da balık birkaç saniye bu yağın içinde kuvvetli ateşte hafifçe kızartılır.Bu işlem bitince, koyu bir sos, biraz ince un ile sıcak su ekleyerek yemek orta hararette pişirilmeye konur.Su kaynamaya başlayınca gerekli sebzeler,tuz, biber ve başka baharat eklenerek ateş kısılır, yemek yavaş yavaş pişer.Yemeğin ateş üzerinden çıkarılmasından beş dakika kadar önce tadına bırakılır.Tuzu az ise gerektiği kadar eklenir.Yemek pişerken dibinin tutmaması için, ara sıra bir tahta kaşık ile karıştırmak gerekir.Çatal ya da madeni kaşık yumuşayan etleri parçalar, yemeğin görüntüsünü bozar.Bu çeşit yemeklerin pişme süresi uzundur.

 

Salçalı yemeklerin sosları sulu olmamalıdır. Çünkü bunlar haşlama değildir. Salçalı soslar bir çeşit sulu krema gibi yapılır. Bu soslar için genellikle taze ya da konserve domates kullanılır. Tariflerde belirtilmeden fazla domates ya da salça kullanılmamalıdır. Fazla salça, ya da domates yemeğe güzel olmayan bir renk verir. Hemen hemen her çeşit salçalı yemek ertesi güne kadar bekletilebilir. Ancak patatesli yemekler pişer pişmez yenmelidir;çünkü yeniden ısıtılan patates tadını kaybeder. Salçalı yemekler madeni bir tencerede pişirilir. Ancak toprak tencerelerde pişirilirse daha güzel tatlı olurlar. İlk yemekten sonra kalan olursa, ya da pişirildikten kısa süre sonra yenilmezse, salçalı yemek kaptan çıkarılarak porselen ya da emaye bir kabın içine konmalıdır.

 

Salçalı yemeklerin tadı çok güzeldir, ancak sindirimi zordur.Bu yüzden salçalı yemekleri akşam yerine öğlen yemek doğrudur.Yaz aylarında ise hiç yememek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + six =

%d blogcu bunu beğendi: