Yaşanacak Yer

ÜCRA BIR KÖYDE YAŞAYAN ADAMIN BIRI, ÇEKTIĞI ZAHMETLERDEN BIKIP USANMIŞ. VE BÜYÜK BIR ŞEHRE, FAZLA BIR MASRAF YAPMADAN YERLEŞMEK IÇIN, ALLAH’A DUA ETMIŞ.

“AMIN!.” DEYIP ELLERINI INDIRDIĞINDE, BIR SES ILHAM SURETINDE KALBINE YANSIYARAK:

— DUAN, EŞREF SAATE RAST GELDIĞINDEN, ALLAH TARAFINDAN KABUL EDILDI, DEMIŞ.

ADAM, SANKI BAYRAM YAPMIŞ BU MÜJDE KARŞISINDA. FAKAT HEMEN ŞIMARIP:

— MADEM KI EŞREF SAATE DENK GELDI, GÖÇ EDECEĞIM ŞEHRI, OTURACAĞIM SEMTI, BANA NASIP EDILECEK YERIN VE KOMŞULARIMIN ÖZELLIĞINI BEN SEÇECEĞIM!. DIYE ISRAR ETMIŞ.

KALBINDE DUYDUĞU SES, ALLAH’IN TAKDIRINE KARIŞMAKLA HATA ETTIĞINI, RABBININ NEYLERSE GÜZEL EYLEDIĞINI SÖYLEMIŞ AMA, ADAM HA BIRE DIRETMIŞ: “SEÇIMI BEN YAPACAĞIM!.” DIYE MIZILDANARAK.

SES, BUNUN ÜZERINE:

— ŞARTLARINI SÖYLE BAKALIM, DEMIŞ. AMA DIKKAT ET!. GIDECEĞIN YER, SÖZLERINE GÖRE BELIRLENECEK. YANLIŞ BIR ŞEY SÖYLERSEN, BU IŞTEN DÖNEMEZSIN.

— ANLAŞILDI!. DIYE ATILMIŞ BIZIMKISI. İSTANBUL’U SEÇIYORUM, TAMAM MI?

— TAMAM!. DEMIŞ SES. ZOR BIR ISTEK SAYILMAZ.

— DENIZ DE GÖRÜLSÜN!. DEMIŞ, BU SEFER ADAM. HER TARAFTA BOL BOL AĞAÇ BULUNSUN, BU KÖYDEKILER GIBI. BIR DE BÜYÜK VELI OLSUN YAKINLARINDA.

YINE AYNI SES:

— BIRAZ ZOR DA OLSA ÇÖZÜM VAR!. DEMIŞ. EYÜP SULTAN CIVARI, SENIN IÇIN UYGUNDUR.

— SON ŞARTIM DA ŞUDUR!. DIYE ATILMIŞ ADAM. SAĞIMDAKI, SOLUMDAKI, ALTIMDAKI, ÜSTÜMDEKI, HIÇ BIR KOMŞUM BENI RAHATSIZ ETMEYECEK. KARI-KOCA KAVGASI OLMAYACAK. NE KAPIDAN NE DE PENCERELERDEN, IÇKI VE SIGARA KOKUSU SIZMAYACAK. KOMŞULARIMIZ, TELEVIZYON YA DA TEYPLERININ SESINI, DEĞIL BANGIR BANGIR AÇMAK, YÜKSEK SESLE BILE KONUŞMAYACAK, BAHÇEME BIR ÇÖP BILE ATMAYACAK, ÜSTÜMÜZE BALKONDAN BIR ŞEY DÖKMEYECEKLER. BU ŞARTLARI SAĞLAYAN BIR YER ISTIYORUM.

KALBINE YANSIYAN SES, O AN KESILMIŞ, FIŞINDEN ÇEKILEN BIR RADYO GIBI. ADAM, ZOR BIR ŞART ILERI SÜRDÜĞÜNDEN EMINMIŞ, BU YÜZDEN DE HEYECANLA BEKLIYORMUŞ KARARI.

BIR SAAT KADAR SONRA, CEVAP VERILMIŞ:

— İSTEDIĞIN ŞARTLAR DOĞRULTUSUNDA, YERIN BELIRLENMIŞTIR!. HEMEN YARINDAN SONRA, EYÜP SULTAN MEZARLIĞI’NA GIDIYORSUN!.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + fifteen =

%d blogcu bunu beğendi: