Üç Filtre

Eski Yunanda , Sokrat bilgiyi saklaması sebebiyle saygıdeğer bir ün yapmıştı… Bir gün bir tanıdık büyük filozofa rastladı ve dedi ki:

–        “Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun ? ”

–        “Bir dakika bekle” diye cevap verdi. Sokrat. “Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna Üçlü Filtre Testi deniyor.”

–          “Üçlü Filtre?”

–       ”Doğru, ” diye devam etti Sokrat. “Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup ne söyleyeceğini filtre etmek, iyi bir fikir olabilir. Bu ona 3 filtre testi dememin sebebi. Birinci filtre, Gerçek Filtresi  Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?”

–          ” Hayır,” dedi adam ”Aslında bunu sadece duydum ve ….

–       ” Tamam,” dedi Sokrat, “Öyleyse , sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Şimdi ikinci filtreyi deneyelim, İyilik Filtresini. Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi ?”

–        “Hayır, tam tersi…”

–        ” Öyleyse, ”diye devam etti Sokrat. “Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yinede testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı : İşe Yararlılık Filtresi. Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı ?”

–       “Hayır , gerçekten değil.”

”İyi, ” diye tamamladı Sokrat, “Eğer ,bana söyleyeceğin şey doğru değilse,iyi değilse ve işe yarar , faydalı değilse bana niye söyleyesin ki ?”

Bu, Sokrat’ın iyi bir filozof olmasının ve büyük itibar ,saygı görmesinin sebebiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × four =

%d blogcu bunu beğendi: