Etkili ve Güzel Konuşmak

Etkili ve Güzel Konuşmak

1. SES ORGANLARINI GELİŞTİRME
2. GÜZEL KONUŞMA & DİKSİYON
3. KONUŞMALARIN PLANLANMASI
4. SES ÇIKISINI DÜZELTME
5. SÖYLEME KUSURLARI
6. TOPLUM ÖNÜNE ÇIKMA KORKUSU
7. DUYGULARI ETKİLEME YAKLAŞIMI
8. HAZIR CEVAPLILIK YETENEĞİ
9. SUNUŞ

Ses çıkısını nasıl geliştirirsiniz? Gırtlak gerginliğinden ve ses perdelerinin profesyonel kullanılamamasından kaynaklanan sevimsiz ses tonlarından kurtulabilirsiniz.
İnsanları 20 saniyede etkilemeyi nasıl başarabilirsiniz? Görümünüz ve vücudunuzu kullanma biçiminiz tüm sırlarınızı 20 saniye içinde ele verecektir.
     Sempatik ve saygın bir kişiliği nasıl geliştirebilirsiniz? Saygıyı ve sevgiyi çeken içinizden yaydığınız duygusal yapınızdır. Size yönelen her davranış sizin dışarıya yönelttiğiniz davranışları belirler.
İnsanların duygularını nasıl etkileyebilirsiniz? İletişimde en etkili alan duygusal alandır. Tüm tutumlarınız duruş ve söyleyiş biçiminiz en güçlü etkileme aracınızdır.
Toplum önünde konuşma heyecanından nasıl kurtulabilirsiniz? Toplulukların önünde konuşmaktan korkmaya devam ederseniz duyduğunuz heyecan tüm söyleyeceklerinizi unutturur ve zavallı bir insan görü
nümü oluşturmanıza neden olur.
Etkileyici konuşmaları nasıl hazırlayabilirsiniz? Konuşmalarınızın fikir içeriğinin planlanma biçimi tüm etkinliğinizi belirler. Hedefte ayni noktayı tutabiliyor musunuz?
Aktif kelime hazinenizi nasıl geliştirebilirsiniz? Konuşurken bildiğiniz kelimeleri değil aktif hafızanızda anında hatırlayabildiğiniz kelimeleri kullanabilirsiniz. Aktif hafıza sorunu varsa takılmadan konuşamazsınız.
Hazır cevaplılığınızı nasıl geliştirirsiniz? Her ortam ve durum karşısında anında söyleyecek söz bulamazsanız güveninizi yitirirsiniz. Şaşırtıcı her durum karşısında otomatik davranış kalıpları geliştirmelisiniz.
Takılmadan seri konuşabilme alışkanlığına nasıl geliştirebilirsiniz? Fikirleriniz kesintiye uğradığında oluşan boşluğu doldurabilecek şekilde konuşabilmelisiniz. Aksi taktirde yeni fikirleri buluncaya kadar beklemekle heyecanınız ve korkunuz artar, konuşamaz hale gelirsiniz.
Tutukluk ve kekeleme sorunları nasıl asılabilir? Bu tür sorunlar genellikle psikolojik baskı ortamlarında gelişir. İstikrarlı çabalarla, telkin ve egzersizlerle bu tür sorunların asılması mümkündür.
Ses çıkısının boğuk olmasından kaynaklanan anlaşılma sorununu nasıl asarsınız? Çene, dil ve dudakların tembel kullanılmasından kaynaklanan bu sorun konuşmacı tarafından tam anlaşılmayabilir. Ancak kişiyi inanılmaz derecede anlaşılmaz kılarlar.
Hatalı solumanın konuşma akışınızı kesintiye uğratmasını nasıl engellersiniz? Diyafram atik soluma yeteneğimizi kaybetmemiz nedeniyle soluğumuzun sik sik tükenmesi cümlelerimizin tamamlanmadan kesintiye uğramasına neden olur. Cümle kesintileri zamanla konuşma akışını bozmaya baslar.
Fikirleri dinleyicilerin zihninde nasıl inşa edersiniz? Fikirleri dinleyicilere mal etmek büyük bir sanattır. Önemli olan insanlara verdiğiniz mesajlar değil, sizi taklit etmeleri size inanmaları değil, istediğiniz fikirlerini kendi kendilerinin keşfetmeleridir.
Farklı düşünen insanları fikirleri organize ederek nasıl ikna edersiniz? Düşünceleri ikna etmek için dinleyicilerin zihinsel kodunu çözebilmeli ve bu koda göre fikirlerinizi kodlamalısınız.
Duyguları etkileyerek ikna etme tekniklerini nasıl kullanabilirsiniz? En büyük ikna aracı duygudur: Duygusal direnç oluşturursanız en büyük fikirlerle bile mağlup olursunuz. Duyguların size teslim olmalarını nasıl sağlarsınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × three =

%d blogcu bunu beğendi: