Çılgın(1)

Genç mühendis işe yeni başladığı şirketteki bir toplantıya katıldığında masa üzerindeki gazeteye göz atıp aniden yerinden fırladı ve “eyvah mahvoldum” gibilerden bir şeyler söyleyip koşar adımlarla odasına girdikten sonra kapısını da arkadan kilitledi. Bir anda buz gibi bir hava esti içeride. Åz(irket sahibi çok babacan insandı. Toplantıyı bir bıçak gibi kesip:

-Bu işte bir bit yeniği var dedi. Mühendise kötü birşeyler oldu. Dikkat edin canına kıyabilir.

Åz(irket çalışanları müdürün ne kadar tecrübeli olduğunu bildiklerinden hep birlikte yerlerinden fırladı. Sekreterlerden biri mühendisin okuduğu gazeteye bakarak:

-Biliyorsunuz ki bugün borsa tepetaklak geldi dedi. Mutlaka çok sayıda hissesi vardı.

Bir başkası:

-Faiz veya repo da olabilir diye araya girdi. Yüzde ikiyüz sınırı aşıldı.

Diğeri kendinden emin bir tarzda:

-Dün dolar bozduracağını söylemişti dedi. Bugün döviz aniden yükseldiği için milyarlarca lira zarar etmiş olmalı.

Åz(irketin muhasebe müdürü:

-Kesinlikle yanılıyorsunuz diye lafa karıştı. Daha üç gün önce avans çekmişti. Paralı insan böyle bir şeyler yapmaz. Olsa olsa karısıyla kavga etmiştir.

Kadın sekreterlerden biri:

-Öyledir öyledir diye atıldı. Hanımına geçen gün rastlamıştım çok suratsız biriydi.

Bütün ihtimaller tek tek sıralanırken şirket müdürü:

-Konuşmakla vakit kaybetmeyelim diye gürledi. Her an bir tabanca sesi gelebilir içerden..

Müdürün sözleri ortalığı tekrar karıştırdı. şirkette ne kadar çalışan varsa mühendisin kapısına yığıldı. Müdür bey etrafındakileri bir el işaretiyle susturduktan sonra yumuşak bir sesle:

-Mühendis beyyy!.. diye seslendi. Benim canım kardeşim sakın bir çılgınlık yapma. Biliyorsun ki bu dünya fanidir. Bir gün zaten öleceğiz değil mi?

Mühendisin bulunduğu oda müstakil olduğu için başka bir mekana bağlanmıyordu. Bu yüzden de herkes onun içeride olduğundan emindi. Oda kapısı da özel olarak izole edildiği ve iki adet çelik levhadan yapıldığı için bütün çabalara rağmen kırılmıyordu. Buna rağmen içeriden çıt çıkmıyordu. Bu arada itfaiyeye haber verildi altıncı katta bulunan odanın pencereleri altına brandalar gerildi ve televizyon kameramanları yüzlerce meraklı eşliğinde canlı yayına geçerek adamın aşağı atlaması için duaya başladılar. Mühendis bey on beş dakika sonra kapıyı açtı. Yüzü ışıl ışıldı ve neler olup bittiğinden habersiz görünüyordu. Kapı önündeki kalabalığın şaşkın bakışları arasında:

-Az kalsın ikindi namazını kaçırıyordum diye gülümsedi. Dünya fani olduğundan bu iş ihmale gelmez.

Cüneyd Suavi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − eleven =

%d blogcu bunu beğendi: