Bu 12 hata size çok şey kaybettirebilir

Parlak saç, sağlık ve gençliğin göstergesidir. Günlük yaşamda farkında olmadan yaptığımız, hatta bazılarını faydalı sandığımız uygulamalar saçımızın parlaklığına gölge düşürüyor.

Bu hatalarınızı öğrenip, saçlarınıza hakettiği özeni göstermelisiniz!

1. Su

Saçlarınızı temiz tutmak ne kadar önemliyse çok fazla yıkamamak da önemlidir. Saçın hücresel tel yapısı fazla suya uygun değildir. Bu yüzden saçlarınızı özellikle her gün yıkarsanız parlaklığını öldürürsünüz.

2. Şampuan kullanımı

Saç derinize masaj yapmak, sert bir şekilde saçlarınızı yıkamak değildir. Bu esnada saç telleri birbirine sürter ve zarar görür. Özellikle kremli şampuanlardan kaçının. İki ürünü ayrı kullanın.

3. Saç kremi

Her zaman saç kremi kullanmak zorunda değilsiniz. Fakat saçlarınızın kuruduğu bir dönemse tembelliği bırakıp duşta saç bakımınıza biraz daha zaman ayırmanız gerekiyor. uzun süre kuru kalan saç mat ve cansız görünür.

4. Havlu


Saçlarınızı çok sert bir şekilde, hatta farkında olmadan saçlarınızı çekerek havluyla kurutmayın. Tıpkı yıkama esnasında olduğu gibi birbirine sürten saç telleri zayıflar ve kopmalar meydana gelir.

5. Fırça

Hayır, gece yatmadan önce saçlarınızı 100 darbeyle fırçalamak güzelliğinize iyi gelmez. Saçlarınızı fırçalarken içinde bulunan doğal yağları sürükleyerek saçlarınızın beslenmesine engellersiniz.

6. Şekillendirici ürünlerSaçlarınıza gerekli bakımı yaparsanız istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Etrafında bir koruma kalkanı olmadan savunmasız kalan saç tellerinin en büyük düşmanı sıcaklıktır. İçinde silikon bulunduran saç bakım kremlerinden kullanabilirsiniz.

7. Ürün seçimi


Saçlarınıza koruyucu krem uygulamanız gerekiyor. Fakat durulama gerektirmeyen bakım ürünlerini seçerken dikkat edin. Jel tipinde olanları kullanmayın.

8. Boyama

Saç boyatmak ne kadar zevkli olsa da zarar veridği bir gerçek. Kimyasal saç boyama ürünleri saç telinizin doğal yapısını bozar. Renk açan ya da renklendirici içeren şampuanlardan özellikle kaçınmak gerekiyor.

9. Perma

Saçlarınızı kalıcı bir şekilde dalgalandırmak saç tellerinin iç yapısına zarar verir. Elektriklenme görüntüsü nem kaybından dolayı oluşur. Bir süre sonra da saç uçlarında çatal görüntüsü oluşmaya başlar. Bu yöntemi mutlaka yaptırmak istiyorsanız sık sık saç uçlarından aldırın.

10. TopuzÇok şık bir saç modeli olduğu konusunda hemfikiriz. Fakat çok sıkı şekilde döndürülmüş bir topuz saç tellerinizin düşmanıdır.


11. AtkuyruğuSaçınızı çok sıkı şekilde toplamayın. Hem saç çizginiz zamanla geriler, hem de saçlarınızın parlak görünmesini sağlayan maddeler kaybolur.

12. GüneşTıpkı cildiniz gibi saçlarınız da güneş korumasına ihtiyaç duyar. Doğal lipidler saçınızı besler, Güneş ise bunları kurutur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + twelve =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: